Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie w rankingu Perspektywy 2022. Ściągawka dla kandydatów na studia

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Łukasz Kaczanowski, Adrian Tomczyk, Małgorzata Genca/archiwum // kolaż
Po raz 23. poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. W kategorii publicznych uczelni zawodowych 1. miejsce w Polsce zajęła Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Wśród uczelni akademickich z Lubelszczyzny na najwyższej pozycji ponownie uplasował się Uniwersytet Medyczny (21. pozycja w kraju).

- Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści - mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych. - Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach - podkreśla.

W ocenie uczelni akademickich dominują aspekty badawcze, zaś przy uczelniach zawodowych i niepublicznych najbardziej pod uwagę brane są kryteria związane z praktycznym charakterem studiów, w tym m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA). - Bo młodzi ludzie, zmęczeni nauką zdalną w pandemii, szukają studiów z przyszłością - tłumaczą organizatorzy rankingu. - Przecież wybór uczelni i kierunek studiów będzie decydował o ich przyszłości.

W rankingu publicznych uczelni zawodowych 2022 pierwsze miejsce w kraju, tak jak przed rokiem, zajęła Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (do niedawna Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej).

- Nasza uczelnia od 2013 roku zajmuje czołowe miejsca, w tym już po raz piąty jest na I miejscu - podkreśla Jowita Grochowiec, dyrektor gabinetu rektora i rzecznik prasowy Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

W tej samej kategorii znalazły się jeszcze dwie placówki z naszego regionu: 5. miejsce należy do Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie (do niedawna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), a na 11. miejscu znalazła się Akademia Zamojska (do niedawna Uczelnia Państwowa im. Sz. Szymonowica w Zamościu).

Jak w ogólnopolskim rankingu wypadły lubelskie uniwersytety?

Podobnie jak rok temu, tak i teraz, w kategorii uczelni akademickich Uniwersytet Medyczny zajął 21. miejsce (ex aequo z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku), co ponownie czyni go najlepszą uczelnią w Lublinie. Pod względem kierunków studiów na UM najwyżej uplasowała się farmacja i wydział lekarsko-dentystyczny (4. miejsce w Polsce) oraz kosmetologia (5. miejsce) i położnictwo (6. pozycja).

- 21. miejsce jest dobrą, uczciwą pozycją dla nas. Najbardziej jesteśmy zadowoleni z 7. miejsca w kryterium warunków kształcenia. Cieszymy się też z umiędzynarodowienia (21. pozycja w Polsce - przyp. red.). Mamy u siebie studentów nie tylko z regionu lubelskiego, ale także zza granicy i z całej Polski, np. z Wrocławia czy Warszawy, bo stwarzamy takie warunki, że oni chcą być u nas i nie chcą się przenosić - mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. I zapewnia, że uczelnia nie spocznie na laurach: - Będziemy dalej pracować m.in. nad poprawą potencjału naukowego. Robimy dużo, żeby poprawić te parametry. Pracujemy dalej, mając na uwadze, że nasi koledzy z innych uczelni też nad tym pracują.

Na 32. miejscu w rankingu Perspektyw plasuje się natomiast Politechnika Lubelska (razem z czterema innymi uczelniami). To o pięć oczek niżej niż w ubiegłym roku. Pod względem kierunku studiów na PL najwyżej, bo na 5. miejscu znalazły się: budownictwo, mechatronika i transport, zaś na 6. miejscu - architektura, inżynieria biomedyczna oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Uczelnia utrzymała ponadto 8. pozycję w kategorii uczelni technicznych w kraju, zaś pod względem „wynalazczości” plasuje się na 3. miejscu w Polsce.

- Jesteśmy w czołówce uczelni pod względem innowacyjności. Po raz kolejny potwierdziliśmy swoją mocną pozycję w działalności patentowej. Zawdzięczamy ją bardzo dużej skuteczności naszych pracowników. W zeszłym roku nasi naukowcy otrzymali 130 decyzji o uzyskaniu patentów, a zgłosili do Urzędu Patentowego 150 wynalazków. Dodatkowym wsparciem dla nich są wprowadzone na uczelni programy projakościowe, oferujące finansowanie zespołów badawczych i indywidualny rozwój naukowy oraz wspierające komercjalizację wyników badań – mówi prof. dr hab. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Na 40. miejscu Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022, czyli o trzy oczka wzwyż w porównaniu z rokiem ubiegłym, znalazł się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (razem z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie). Katolicki Uniwersytet Lubelski zajmuje natomiast 47. miejsce ex aequo z czterema innymi uczelniami. To o cztery oczka niżej niż rok temu. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych uplasował się zaś między pozycjami 52-60.

W rankingu uczelni niepublicznych 2022 najwyżej z Lubelszczyzny, bo na 23. miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (ex aeuquo z czterema innymi uczelniami). 31. pozycję zajmuje zaś Akademia Nauk Stosowanych im. W. Pola (do niedawna Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola) w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski