Lubelskie uczelnie wyższe walczą o studentów (NOWE KIERUNKI)

Ilona Leć
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum Polskapresse
Od nowego roku akademickiego na sześciu lubelskich uczelniach wyższych powstanie ponad 30 nowych kierunków i specjalności. Wśród nich znajdą się: unikalna w skali kraju hipologia i jeździectwo, chemia kryminalistyczna oraz elektroradiologia. Uczelnie liczą na to, że to właśnie ich propozycje okażą się prawdziwym hitem. Wkrótce okaże się, czy wszystkie nowości rekrutacyjne okazały się strzałem w dziesiątkę.

Przyszli studenci UMCS mają do wyboru dziewięć nowych kierunków. - Do tej pory otrzymaliśmy ok. 4,5 tys. zgłoszeń. Największym zainteresowaniem cieszy się bezpieczeństwo wewnętrzne. Na 120 miejsc ma-my już 211 zgłoszeń. Przewidujemy, że najwięcej aplikacji będzie pod koniec czerwca, kiedy licealiści otrzymają wyniki ma-tur - informuje Jakub Kosowski, sekretarz ds. rekrutacji.

Czytaj nasz serwis dla studentów - STUDENTOWO

Wśród nowinek na UMCS można znaleźć też mniej typowe, tajemniczo brzmiące kierunki, jak archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi oraz informacja w e-społeczeństwie. Do tej pory archiwistyka występowała najczęściej jako specjalizacja na kierunku historia. Teraz stanie się samodzielnym kierunkiem. Czy rzeczywiście zapotrzebowanie na archiwistów z tytułem magistra jest tak duże?

Ostatnio w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja, że Archiwum Państwowe w Lublinie szuka jednej osoby na stanowisko młodszego archiwisty. Wymagania nie były wygórowane: wykształcenie średnie i rok doświadczenia.
- O tę pracę starało się kilkadziesiąt osób. Myślę, że absolwenci archiwistyki z reguły gdzieś swoje miejsce znajdą. Ich wykształcenie jest bardzo wszechstronne. Oprócz posady w archiwach państwowych lub zakładowych, mogą znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wymagana jest umiejętność postępowania z dokumentacją. Mam tutaj na myśli prace biurowe i kancelaryjne. Oczywiście same archiwa państwowe nie są w stanie stanie "wchłonąć" wszystkich absolwentów - uważa Piotr Dymmel, dyrektor AP w Lublinie.

Jak czytamy w opisie informacji w e-społeczeństwie może ona wykształcić reprezentantów aż 11 zawodów, w tym m.in. specjalistów sieciowych, teleinformayków, mechatroników, webmasterów, brokerów i selektorów informacji, researcherów... Zawody te uważane są za nowe, a popyt na nie podobno ma stale rosnąć. - Możliwości zatrudnienia dlatego są tak szerokie, ponieważ studenci w trakcie kształcenia będą wybierali konkretne moduły, przygotowujące ich do określonych zawodów. Oczywiście przed utworzeniem tego kierunku zrobiliśmy rozeznanie rynku i sprawdziliśmy, jakie zawody może wchłonąć - zapewnia prof. Maria Juda, kierownik merytoryczny. Do tej pory na ten kierunek zapisało się 18 osób.

Ciekawostki rekrutacyjne pojawiły się również na KUL-u. Tam maturzyści mogą aplikować m.in. na muzykę kościelną czy orientalną sinologię. Studenci sinologii będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat historii, kultury, języka oraz systemów religijnych i filozoficznych Chin. - Do tej pory otrzymaliśmy 3144 zgłoszenia. Rekord popularności, czego do końca się nie spodziewaliśmy, bije sinologia. Na 30 miejsc otrzymaliśmy już 81 zgłoszeń - informuje Anna Banasiak z działu toku studiów KUL. Sinologię mają również Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski. W ubiegłym roku o jeden indeks sinologii na UW walczyło 15 żaków.

Trochę mniejsze wzięcie może mieć muzyka kościelna, którą do tej pory wybrały trzy osoby... - To zapewne wynik tego, że dosyć późno uzyskaliśmy zgodę na otworzenie tego kierunku i mieliśmy mało czasu na jego reklamę. W Polsce ten kierunek jest bardzo popularny. Jeszcze przed reformą szkolnictwa należał do puli kierunków unikatowych - wyjaśnia profesor Iwona Sawulska z katedry dydaktyki muzycznej KUL. Adepci muzyki kościelnej poznają m.in. tajniki dyrygentury i kanonu muzyki kościelnej. Absolwenci mają mieć szanse na znalezienie pracy w ośrodkach diecezjalnych, prowadzić szkolne chóry, grać na organach i pełnić funkcje animatorów życia muzycznego w ośrodkach kościelnych. Kierunek ten ruszy, jeżeli wybierze go minimum 10 osób. - Spodziewamy się zainteresowania. Przecież taki kie-runek prowadzą tylko dwie uczelnie w Polsce - przekonuje prof. Sawulska.

Nowości

UP: hipologia i jeździectwo, bezpieczeństwo żywości, biologia sądowa
UMCS: bezpieczeństwo wewnętrzne, europeistyka
UM: elektroradiologia
KUL: krajoznawstwo i turystyka kulturowa
WSPA: lobbing gospodarczy i polityczny
WSEI: praca socjalna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Tak, a część tych "kierunków" to powinny przejąć szkoły policealne albo technika zawodowe.
Ale cóż - z kosmetologii ze specjalnością stylizacją paznokci też można w Lublinie robić licencjat...
k
kowboj
o kurde, ale sie w Polsce za tzw. demokracji porobiło. A u nas w Hameryce kowboje ujeżdzajom kunie bez studiów
s
speed
Sadząc po programie nie masz racji. Według mnie branża turystyczna ma perspektywy. Studia mogą być ciekawe. Osobiście zastanawiam się nad tym wyborem.
l
luhek
Chyba wam się coś pomyliło. Ja się zapisałem i z kulturoznawstwem ma to mało wspólnego. Sporo ekonomii i zarządzania w turystyce. Jak dla mnie bomba!
j
j
którzy nigdzie nie są w wstanie się dostać, jak obecnie europeistyka
:-)
gdyż nie przyszlosciowy, kiedyś zwany kulturoznawstwo :-)
s
student kul
pomyśl wybierz kierunek nie na wygląd, jak retoryka lecz na praktycyzm, bo będziesz plol sobie że to wybrales
jak pomocnik społeczny na Kulu nie ma przyszłości, tak i wyżej opisane włączając kierunki kościelne zwłaszcza teologia
d
demo
sprawdzałem program na stronie ich uczelni, zapowiada sie bardzo ciekawie, no i chyba przyszłościowy kierunek. Co o tym sadzicie?
w
w środku
może dorabia na kasie w markecie
e
ekonom
przy zmianie pampersów za Odrą, lub na zmywaku nad Tamizą nie wymaga dyplomu,rozwożenie pizzy po mieście także wystarczy tych pustych dyplomów,szkoda czasu,zastanówcie się,do czego to potrzebne,wystarczy dobrze liczyć kasę,reszta nie ważne......
k
kinio
Skad ja ja znam???
g
guwnnno
do marketu przyjmuja bez studiów przeciez a te kierunki pracy naiwnym maturzystom nie zapewnia w wieosce lubin
m
miki
Tytuł powinien brzmieć zupełnie inaczej, a mianowicie: STARE PRYKI ZATRUDNIONE NA UCZELNI WALCZĄ O UTRZYMANIE SWOICH CIEPŁYCH POSADEK - taki powinien być tytuł. Ponad 90 % po tych i innych pseudo atrakcyjnych kierunkach będzie bezrobotna lub będzie zapiepszać na umowie śmieciowej, na kasie w Tesco za 1100 zł tyrając jak osioł. Żałosne!!! Ludzie opamiętajcie się i nie idźcie na studia!!!
a
ad
Najlepszy kierunek to dillowanie i marketing ide! :]
i
indeks
Nowe kierunki utworzono chyba dla samej przyjemności studiowania i delektowania się dyplomem wyższej uczelni, bo praca w tak wąskiej specjalizacji pozostanie w sferze marzeń.Zwłaszcza adepci kierunków "kościelnych" znajdą pracę w diecezjach chyba "za Bóg zapłać".
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie