Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie z niespodzianką z okazji Dnia Nauki Polskiej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Dzień Nauki Polskiej to nowe święto, ustanowione w dniu rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, polskiego astronoma, którego postać stanowi symbol myśli i postępu, a jego naukowe dokonania zmieniły nasz sposób postrzegania świata. Lubelskie uczelnie postanowiły wspólnie uczcić ten dzień.

Dzień Nauki Polskiej, jak podało MEN to: ”wyraz najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. To święto może również stanowić impuls do wzmocnienia zainteresowań badawczych i inspirację, aby pójść w ślady polskich naukowców i tak jak oni – poznawać, analizować i zmieniać świat i bieg dziejów.

Piętnastowieczny astronom to oczywiście nie jedyny Polak, którego osiągnięcia wpisały się w historię nauki. Wśród rodzimych wybitnych mędrców wskazano również m.in.: Marię Skłodowską-Curie, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Lubelskie uczelnie przygotowały wspólnie w tym dniu naukową niespodziankę - specjalny materiał wideo nagrany z udziałem prorektorów lubelskich publicznych uczelni wyższych w Centrum Analityczno-Programowym dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX. Możemy w nim zobaczyć: prof. dra hab. Wiesława I. Gruszeckiego, prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS, prof. Bartosza Sołowieja, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UP w Lublinie, s. prof. Beatę Zarzycką, prorektor ds. nauki i kadr KUL, prof. dr hab. n. med. Jarosława Dudkę, prorektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym UMLub i prof. dra hab. inż. Wojciecha Franusa, prorektora ds. nauki PL.

- Ostatni rok upłynął nam pod znakiem walki z pandemią i pokazał nam on bardzo wyraźnie, że jeśli łączy nas pasja do nauki i przekazywania wiedzy to nauka może być nie tylko bez granic, ale może być ponad ograniczeniami, pomimo wszelkich trudności - mówi s. prof. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr KUL.

W Lublinie od lat największym świętem nauki jest Lubelski Festiwal Nauki. Tegoroczna, XVII edycja LFN obędzie się w dniach 17-24 września pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”.

- Święto Nauki Polskiej jest świętem ustanowionym stosunkowo niedawno, jednak nasza wspólna fiesta, radowanie się ze współpracy i z wyników wspólnych badań ma już wieloletnią tradycję, taką jak Lubelski Festiwal Nauki. W tym roku odbędzie się on jak zwykle jesienią, ale rozpocznie się już w okresie wakacyjnym, w przestrzeni miejskiej – podkreśla prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS.

Wideo można zobaczyć tutaj.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski