Lubelskie unowocześniło szkoły zawodowe

Materiał informacyjny Lubelskie Fundusze Europejskie
Udostępnij:
Średnie szkoły zawodowe do niedawna nie były w stanie zaoferować uczniom dydaktyki na najwyższym poziomie. Wszystko przez to, że szkolnictwo zawodowe to najdroższy typ placówek edukacyjnych. Na szczęście fundusze unijne całkowicie zmieniły reguły tej edukacyjnej gry.

– Brat zawsze interesował się mechaniką rolnictwa. Teraz jest mnóstwo bardzo zaawansowanych maszyn do produkcji rolnej, są symulatory jazdy, sterowane z laptopa stacje nawadniania, podawania paszy – wylicza 15-leni Adam z Kraśnika. – Ale jak brat poszedł na dni otwarte do technikum, którego profil mu pasował, to się dowiedział, że traktor do nauki ma 30 lat. Brat zrezygnował, wybrał liceum, a teraz już studiuje na SGGW.

Adam nie musi zmieniać swoich edukacyjnych planów, bo w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja w lubelskich technikach zmieniła się na lepsze. Technika wyremontowano i doinwestowano przy znaczącym udziale środków unijnych. Wymarzona szkoła chłopaka, technikum lotnicze w Świdniku także zyskała nowe możliwości nauczania. Do doświadczenia nauczycieli, dołączyły teraz środki techniczne na najwyższym poziomie i międzynarodowa współpraca.

W Świdniku nowe pracownie i międzynarodowe licencje

Adam uczy się w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. Korzysta na co dzień ze zmodernizowanych i unowocześnionych pracowni szkolnych. – Mamy aż 7 sal komputerowych ze stałym dostępem do Internetu, do tego laboratoria, pracownię techniczną programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, pracownie CAD/CAM, no i dużą salę gimnastyczną, korty tenisowe, siłownię, nowoczesne boiska – wylicza chłopak. I dodaje, że po lekcjach wraca do internatu w centrum Świdnika, w którym są bardzo dobre warunki.

Szkoła Adama kontynuuje tradycje lotnicze, z których od lat słynął Świdnik. Chłopak zdobywa zawód technika mechanika lotniczego. Liczy na zatrudnienie w PZL Świdnik, a może w którejś z firm europejskich. PCEZ stwarza przecież uczniom możliwość bezpłatnego uzyskania m.in. licencji B1.3 (mechanik lotniczy) i B2 (awionik) w ośrodku PART-147 odpowiadającym standardom europejskim EASA. Ten szkolny ośrodek dla personelu technicznego statków powietrznych ma uprawnienia do szkolenia i egzaminowania na poszczególne licencje uznawane w UE. Podobnej oferty nie posiada żadna inna szkoła średnia w regionie. Koledzy i koleżanki Adama zdobywają też kwalifikacje techników eksploatacji portów i terminali.

W Kraśniku nowoczesny obiekt edukacji zawodowej i boisko

Z kolei w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku uczniowie mają zajęcia praktyczne z nauki zawodów w nowym budynku Centrum Kształcenia Zawodowego. Dzięki Funduszom Europejskim powstał nowoczesny obiekt z 15 pracowniami o powierzchni blisko 1700 m2. Uczniowie mogą zdobywać w nim praktyczne umiejętności w zawodach: technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, mechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik.

Pracownie zaopatrzono m.in. w zestawy do demonstracji budowy i działania podzespołów samochodowych, stoły montażowe, zestawy elektronarzędzi, wiertarki, spawarki elektryczne, komputery stacjonarne z oprogramowaniem biurowym, projektory multimedialne, ekrany projekcyjne, tablice szkolne, silniki oraz zestawy narzędzi monterskich.

– Inwestycja powiatu w nowe warsztaty szkolne przy ZS nr 3 w Kraśniku wyniosła 6,6 mln zł, a dofinansowanie ze środków UE to 3,3 mln zł. – wylicza starosta Andrzej Rolla. I podkreśla, że obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a nowoczesne wyposażenie dydaktyczne dopasowano do potrzeb współczesnego rynku pracy i pracodawców. Zespół Szkół nr 3 w Kraśniku może się też pochwalić odnowionym wielofunkcyjnym boiskiem.

Lubelskie. Możemy więcej.

Polub, podziel się, polecaj:

https://www.facebook.com/LubelskieFunduszeEuropejskie
https://www.youtube.com/user/rpolubelskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie