18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: W 2013 roku będzie więcej pieniędzy na leczenie

Monika Fajge
archiwum Polskapresse
3 mld 564 mln złotych przeznaczy Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie mieszkańców naszego regionu w 2013 r. To o prawie 120 mln 500 tys. złotych więcej niż w roku bieżącym.

- Zwiększymy nakłady finansowe, o ponad 58 mln złotych, m.in. na leczenie szpitalne - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznika NFZ w Lublinie.

To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji (głównie przewlekle chorych) oraz ich lekarzy. - Dodatkowe pieniądze bardzo by się nam przydały, bo liczba chorych, którzy zgłaszają się do naszej placówki rośnie z dnia na dzień. Mamy mnóstwo pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznego leczenia - mówi prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. - Te pieniądze przeznaczylibyśmy na pewno na zabiegi wysokospecjalistyczne: leczenia raka trzustki i wątroby, jelita grubego czy chemioterapię dootrzewnową. Pieniędzy na leczenie nigdy nie jest za dużo - wyjaśnia.

Więcej funduszy ma trafić również na świadczenia w poradniach specjalistycznych. - Mówimy o wzroście o kwotę 20 mln złotych - tłumaczy Małgorzata Bartoszek.

Pacjenci liczą, że dodatkowe pieniądze, pozwolą zmniejszyć kolejki do specjalistów. - Moja mama potrzebuje konsultacji neurologicznej. W większości przyszpitalnych poradni, albo nie ma już miejsc na ten rok, ale trzeba czekać na wizytę nawet dwa, trzy miesiące. Mama nie może i nie chce stać w kolejce, dlatego pewnie skorzysta z wizyty odpłatnej - skarży się pani Anna, nasza czytelniczka z dzielnicy Sławin.

Neurolog, diabetolog, chirurg naczyniowiec - na spotkanie z tymi specjalistami chorzy z Lublina muszą czekać najdłużej. Najbardziej oblegani są jednak kardiolodzy. - Do końca roku nie prowadzimy już zapisów do kardiologa. Wolnych terminów nie ma też nasza poradnia reumatologiczna i okulistyczna - usłyszeliśmy już kilka tygodni temu w rejestracji przychodni Wojskowego Szpitala Klinicznego przy al. Racławickich w Lublinie. W tym roku możemy też zapomnieć o wizycie u kardiologa z Okręgowego Szpitala Kolejowego.

Dopiero na drugą połowę listopada rejestruje pacjentów "kardiologicznych" szpital kliniczny nr 4 przy ul. Jaczewskiego. Najbliższy wolny termin do diabetologa z przyszpitalnej przychodni przy ul. Jaczewskiego to 24 stycznia 2013 r.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski