MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. W pandemii mieliśmy najniższe w historii bezrobocie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Ponad pół miliarda złotych trafiło na ratowanie rynku pracy w województwie lubelskim w 2021 roku. Opłaciło się. - W czasie pandemii stopa bezrobocia spadła – mówi Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Więcej ofert pracy i zarejestrowanych firm oraz spadająca liczba osób bezrobotnych – 2021 rok, mimo trwającej pandemii, okazał się łaskawy dla rynku pracy w regionie. Jak przekonuje Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, to efekt m.in. wsparcia rynku pracy w ramach rządowej tarczy antykryzysowej oraz pieniędzy pochodzących z programów unijnych. Od początku pandemii łączna kwota przeznaczona na ratowanie rynku pracy w regionie przekroczyła 1 mld 222 mln zł. W samym tylko 2021 roku skala interwencji za pomocą funduszy dystrybuowanych przez WUP w Lublinie wyniosła około 516 mln zł.

- Ta interwencja przyniosła rezultaty – nie ma wątpliwości Andrzej Pruszkowski.

Jak wynika z danych WUP w Lublinie w listopadzie ubiegłego roku w województwie lubelskim odnotowano najniższą w historii liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Bez pracy pozostawało wtedy 65 208 osób. W tym roku ten trend się utrzymuje, a najniższe bezrobocie odnotowywane jest w powiatach: łukowskim, lubelskim i biłgorajskim.

Jak się okazuje w ubiegłym roku pracodawcy zgłosili mniej osób do zwolnienia pracowników w ramach zwolnień grupowych w porównaniu z 2020 rokiem. W tym trybie zwolnionych zostało 135 osób w regionie.

Rośnie też liczba ofert pracy. W ubiegłym roku pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy prawie 48 tys. takich ofert. Wzrost zapotrzebowania dotyczył przede wszystkim pielęgniarek i położnych, lekarzy, psychologów i psychoterapeutów oraz pracowników sprzedaży internetowej.

– To wpływ pandemii – uważa Piotr Krzesiński, naczelnik wydziału badań i analiz WUP w Lublinie. - Z jednej strony sytuacja ta związana była ze stanem naszego zdrowia, a z drugiej strony wynikała ze wzrostu sprzedaży internetowej w czasie pandemii – dodaje.

Jednym z większych obecnie wyzwań na lubelskim rynku pracy jest sytuacja osób długotrwale bezrobotnych. Lubelszczyzna zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem udziału osób długotrwale bezrobotnych w całej grupie osób pozostających bez pracy. Jeszcze gorzej prezentują się statystyki dotyczące bezrobocia w grupie do 30 roku życia. Tu województwo lubelskie jest niechlubnym liderem.

- Debiut na rynku pracy w naszym regionie jest trudniejszy w innych częściach Polski – przyznaje dyrektor Pruszkowski.

Szansą na zmianę tego trendu ma być m.in. realizowany przez WUP Lublin pilotażowy program związany z testowaniem pracowników. Zakłada on możliwość sprawdzenia kandydata do pracy przez pięć dni. W ramach pilotażu przetestowano już ponad sto osób. - Traktujemy to jako bardziej dojrzałe poradnictwo zawodowe, a pracodawcy patrzą na to jako proces wydłużenia rozmowy kwalifikacyjnej poprzez faktyczny pobyt w firmie – tłumaczy dyrektor WUP.

Niewykluczone, że taki mechanizm zostanie na stałe elementem wsparcia osób poszukujących pracy w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski