Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Woda w Wiśle opada. Odwołują ewakuację w gm. Józefów i Łaziska (ZDJĘCIA)

AC, red, AG
Z perspektywy policyjnego helikoptera wojewoda lubelski widział wczoraj jak wielka ilość wody przepływa przez nadwiślańskie gminy. - Mamy do czynienia z ogromnym żywiołem – mówi Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Zobaczcie zdjęcia.
Z perspektywy policyjnego helikoptera wojewoda lubelski widział wczoraj jak wielka ilość wody przepływa przez nadwiślańskie gminy. - Mamy do czynienia z ogromnym żywiołem – mówi Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Zobaczcie zdjęcia. Lubelski Urząd Wojewódzki
W województwie lubelskim woda w Wiśle systematycznie opada. O godz. 6 rano poziom Wisły w Annopolu wynosił 607 cm. Stan alarmowy jest zatem przekroczony już tylko o 57 cm. Z kolei Wisła w Puławach o godz. 6.00 miała poziom 621 cm, w ciągu 9 h woda opadła o 36 cm, stan alarmowy przekroczony jest o 71 cm.

Godz. 20.15
Burmistrz Annopola odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy

Godz. 16.20
Stan wód w dniach 22-24 maja
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącej stanów wody dla dorzecza Wisły środkowej w województwie lubelskim, poziom wyniesie:
- w Annopolu: czwartek – 490 cm, piątek - 440 cm, sobota - 410 cm (przy stanie ostrzegawczym 500 cm i alarmowym 550 cm);
- w Puławach: czwartek – 535 cm, piątek - 450 cm, sobota - 410 cm (przy stanie ostrzegawczym 450 i alarmowym 550);
- w Dęblinie: czwartek – 460 cm, piątek - 380 cm, sobota - 340 cm (przy stanie ostrzegawczym 400 i alarmowym 500).

Godz. 16.00
W ciągu trzech minionych godzin poziom wody w Wiśle obniżył się o 8 cm. O godz. 15 wodowskaz w Annopolu wskazywał 582 cm. Stan alarmowy przekroczony jest o 32 cm.

Godz. 14.00
W czwartek odbędzie się podsumowanie akcji „powodziowej” w gminie Józefów nad Wisłą. W budowę umocnień dzięki którym wielka woda nie zatopiła najbliżej położonych Wisły wiosek zaangażowanych zostało 13 jednostek OSP z gminy Józefów nad Wisłą. W czwartek o godz. 11.30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących wójt gminy chce osobiście podziękować strażakom za kawał dobrze wykonanej roboty. Przypomnijmy tamtejszym strażakom udało się obronić 200-metrowy odcinek na którym do tej pory nie został wybudowany wał przeciwpowodziowy. Strażacy ułożyli opaskę z 20 tys. worków z piaskiem.

Godz. 12:30
Stan wód z godz. 12. Na głównych rzekach woj. lubelskiego poziom wody wynosi:
=> w Annopolu: 590 cm (-8/3h) i przekracza stan alarmowy o 40 cm;
=> w Puławach: 599 cm (-7/3h) i przekracza stan alarmowy o 49 cm;
=> w Dęblinie: 514 cm (-9/3h) i przekracza stan alarmowy o 14 cm.
=> na Wieprzu w Krasnymstawie 541 cm (-3/3h) i przekracza stan alarmowy o 71 cm.
=> na Krznie w Malowej Górze 342 cm (+1/3 h) i o 2 cm jest przekroczony stan alarmowy.
=> na Bystrzycy w Sobianowicach 241 cm (-4/3h) i o 1 cm jest przekroczony stan ostrzegawczy.
=> na rzece Bug w Dorohusku 317 cm (0/3h) i jest o 27 cm przekroczony stan ostrzegawczy. Na bieżąco prowadzony jest monitoring rozwoju sytuacji.

Godz. 11:57
- Prace na budowie mostu w Kamieniu nie zostają wstrzymane – zapowiada Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Straty są, ale to nie jest powód do zatrzymania budowy. Budowa jest ubezpieczona. Opóźnienia jakieś będą, ale dziś jeszcze jest za wcześnie o tym mówić – dodaje. W Kamieniu (gm. Łaziska) Wisła zalała teren między wałami. – To co jest za wałem dalej będzie robione. A jak zejdzie woda z międzywala, elementy które się tam znajdują zostaną oczyszczone i roboty dalej będą postępowały – dodaje.

Godz. 11:35
Póki co Lubelski Urząd Wojewódzki nie dysponuje danymi dotyczącymi wielkości środków i zasobów jakie zaangażowane zostały w obronę wałów wiślanych. – Tych danych szybko nie będzie. Po pierwsze dlatego, że akcja trwa nadal i zasoby wciąż są uruchomiane – mówi Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Postaramy się je przygotować na piątek, ale będą to bardzo wstępne dane – zapowiada.

Godz. 10:45
Wójt gminy Łaziska odwołał ewakuację ludności z terenu wsi: Kępa Solecka, Kępa Gostecka, Braciejowice, Zakrzów, Las Dębowy, Grabowiec, Wrzelów i Koło. Do domu bezpiecznie powrócić może już kilkanaście osób, które w niedzielę zdecydowały się opuścić swoje miejsce zamieszkania. Większość mieszkańców nie chciała się jednak ewakuować. – Nie było aż takiego zagrożenia, żeby opuszczać domy. Zresztą nie sposób było tak od razu wywieźć to wszystko co człowiek w domu i gospodarstwie posiada – mówi Marian Pluta z Braciejowic.

Godz. 10:30
Woda w Wiśle systematycznie opada. O godz. 9.00 Wisła w Annopolu osiągnęła poziom 598 cm, w Puławach 607 cm, a w Dęblinie 523 cm.

Godz. 10:08
Na Wieprzu w gm. Trawniki nastąpił wzrost poziomu wody. Doszło do wylania wody na tereny lakowe. Cztery gospodarstwa w miejscowościach Oleśniki i Trawniki są zagrożone podtopieniami. W tej chiwli trwają prace zabezpieczające poprzez ułożenie worków z piaskiem. Prace te wykonują strażacy OSP. Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców.

Godz. 8:44
Wójt gminy Józefów nad Wisłą odwołał ewakuację ludności i mienia z terenu wsi: Basonia, Walowice, Nieszawa, Nieszawa Kolonia i Rybitwy.

Godz. 8:00
- Jestem szczęśliwy, że udało nam się wyjść obronną ręką. To zasługa wielu wspaniałych ludzi, którzy z nami tu byli. Wszystkim z całego serca dziękuję – mówi Zygmunt Pyć, wójt gminy Łaziska. – Wdzięczni są też mieszkańcy. Ci, co przeżyli już powódź mówią, że załamaliby się i po raz kolejny nie zdecydowaliby się na odbudowę swoich gospodarstw – dodaje. W najbardziej krytycznym dniu, którym był poniedziałek, na wałach w Kępie Gosteckiej i Braciejowicach pracowało 900 ratowników. Byli to strażacy, policjanci i więźniowie.

Godz. 7:30
- Noc na wałach minęła w miarę spokojnie – mówi st.kpt. Ireneusz Kotowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim. Strażacy przez cały czas patrolowali wały w Kępie Gosteckiej i Braciejowicach i likwidowali pojawiające się podsiąki. – Wisła, żeby weszła do koryta musi opaść jeszcze o 1,5 m. Na razie bardzo powoli opada, jest to średnio 2 cm na godzinę – dodaje.

W środę wójt gminy Łaziska ma wydać zarządzenie o odwołaniu ewakuacji ludności, którą zarządził w niedzielę. Tak zapowiedział we wtorek wieczorem. Na razie nie wiadomo o której godzinie to się stanie.

Poziom Wisły w Annopolu o 6:00 wynosił 607 cm, a w Puławach 621 cm. W Annopolu stan alarmowy przekroczony jest jeszcze o 57 cm, w Puławach o 71 cm. Poziom Wisły w Dęblinie o godz. 6 rano to 539 cm. W ciągu 9 h rzeka opadła o 29 cm. Stan alarmowy przekroczony jest tam o 39 cm.

Na Wieprzu w Krasnymstawie poziom wody to 574 cm. Woda opadła o 7 cm w ciągu 9 h; stan alarmowy przekroczony jest o 77 cm. Na Wieprzu w Nieliszu: 234 cm. Woda spadła o 4 cm w ciągu 9 h; W Nieliszu poziom Wieprza o 4 cm przekracza stan alarmowy. Na Krznie w Malowej Górze: 341 cm; w ciągu 9 h poziom wody podniósł się o 2 cm; stan alarmowy przekroczony jest tam o 1 cm. Na Bystrzycy w Sobianowicach: 249 cm; - 8 cm w ciągu 9 h; stan ostrzegawczy przekroczony jest o 9 cm. Na rzece Bud w Dorohusku: 317 cm. Od 9 h woda utrzymuje się na tym samym poziomie. Stan ostrzegawczy przekroczony jest tam o 27 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski