MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna chce oczarować międzynarodowych gości

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca/Archiwum
Kilkuset gości online i kilkadziesiąt samorządowców z naszej części Europy weźmie udział w II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. Oprócz spotkań i dyskusji na wysokim szczeblu organizatorzy przewidzieli dla nich atrakcje, takie jak zwiedzanie i degustowanie potraw charakterystycznych dla Lubelszczyzny.

– To pierwszy tak duży kongres gospodarczy na szczeblu samorządowym w ramach Inicjatywy Trójmorza – zapowiada Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. I rzeczywiście, patrząc na liczby wydarzenie robi wrażenie. Do udziału w dwudniowym wydarzeniu zgłosiło się ponad 420 uczestników.

Goście to głównie samorządowcy z regionów wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza. Trójmorze tworzy 12 państw wschodniej i środkowej Europy z ludnością liczącą prawie 108 milionów mieszkańców. Dlatego podczas kongresu w Lublinie możemy spodziewać się przedstawicieli Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jacek Sasin i Jarosław Gowin. Nie wszyscy pojawią się w Lublinie we własnej osobie, część będzie się łączyła z Lubelskim Centrum Konferencyjnym i Centrum Spotkania Kultur za pośrednictwem łącz internetowych.

Okazja dla branży

Do Lublina przyjedzie około 30 osób, przedstawicieli samorządów z Litwy, Rumunii i Słowacji. Jak informuje Urząd Marszałkowski, delegacje będą zakwaterowane w czterech hotelach w centrum miasta: Victoria, Mercure, Wieniawski i Lublinianka. To dobra wiadomość dla hotelarzy, którzy nadal mierzą się ze problemami wywołanymi pandemią i lockdownem.

– Wydarzenia, takie jak międzynarodowy kongres, niewątpliwie wpływają na obłożenie hoteli w mieście. W sytuacji, kiedy większość klientów korporacyjnych wstrzymuje się z wysyłaniem swoich pracowników na delegacje, a grupy turystyczne jeszcze sondują rynek takie wydarzenia są dla branży okazją, żeby zwiększyć przychody – mówi Aneta Barszczewska, dyrektor hotelu Mercure Lublin Centrum.

Obecnie, hotele nadal mogą świadczyć swoje usługi w ograniczonym zakresie. Decyzją rządu, mogą przyjmować gości jedynie do 50 proc. obłożenia. Podobne restrykcje dotyczą hotelowych restauracji. Od najbliższej soboty ten limit zostanie zwiększony do 75 proc. Restrykcje nie dotyczą zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Golasy i cebularze

Na organizacji kongresu w Lublinie zyskają też restauratorzy. Goście będą się stołować w położonej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym restauracji 2 Pi Er i zlokalizowanej w Centrum Spotkania Kultur Za Kulisami. Wieczorem, pierwszego dnia kongresu, przewidziano uroczystą kolację dla kilkudziesięciu osób.

– Przygotujemy dania kuchni trzech kultur: polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. W menu pierogi lubelskie z kaszą jaglaną i serem, cebularze, pascha żydowska, różne hummusy i dania gorące – wylicza Hubert Firlej, menadżer Za Kulisami.

Wśród dań głównych na uwagę zasługują m.in. szynka z karpia z Pustelni, golasy izbickie, forszmak na gęsinie, bogracz węgierski i policzki cielęce w cydrze lubelskim i wiele innych potraw. Wszystko po to, żeby pokazać smaki naszego regionu.

Specjalne menu przygotowano także na bankiet dla kilkuset uczestników kongresu. Tym razem na stołach królować będzie kuchnia bałkańska. Nie zabraknie także tradycyjnych pszennych placków z cebulą i makiem.

– Cebularz zawsze robią duże wrażenie na gościach zagranicznych. Kiedyś gościliśmy zagranicznego dyplomatę. Cebularze tak mu posmakowały, że wziął kilka na wynos – wspomina menadżer.

Obok uczty dla ciała organizatorzy kongresu przewidzieli też ucztę dla ducha. Dla zagranicznych gości przewidziano zwiedzanie Starego Miasta. Dla gości online przygotowano wirtualny spacer po województwie lubelskim. Swoje wyroby będą też prezentować lokalne firmy.

– Podczas dwudniowego wydarzenia chcemy pokazać delegacjom zagranicznym z Europy Środkowej produkty i atrakcje, którymi Lubelszczyzna może się pochwalić – mówi Remigiusz Małecki.

Panele i partnerzy

Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza skupiać się będzie wokół Inicjatywy Trójmorza, Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, trasy Via Carpatia. Inicjatywa ma pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także wzmacniać rozwój wchodzących w jej skład regionów. Głównym celem jest przyspieszenie likwidacji skutków „sowietyzacji” w państwach położonych między trzema morzami (Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim) i zwiększenie tempa doganiania państw Europy Zachodniej.

Organizatorem wydarzenia jest województwo lubelskie wraz z licznymi partnerami wydarzenia (m. in. Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ministerstwami i instytutami naukowymi) przygotowało 16 paneli o dyplomacji, rozwoju gospodarczym, rolnictwie, transporcie i cyfryzacji, bezpieczeństwie energetycznym i geopolityce.

Uwaga na konwoje

Podobne wydarzenia w centrum miasta zwykle powodowały utrudnienia w ruchu. Tak było we wrześniu ubiegłego roku, kiedy w Lublinie odbył się szczyt Grupy Wyszechradzkiej. Andrej Babisz – premier Czech, Viktor Orban – premier Węgier, Igor Matovic – premier Słowacji i premier Mateusz Morawiecki spotkali się w Centrum Spotkania Kultur. Tym razem liczba gości ma być większa, ale głównie będą to samorządowcy, a nie przywódcy państw.

Pewnych utrudnień można się spodziewać podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Plany są takie, że głowa państwa pojawi się na oficjalnym otwarciu we wtorek o godz. 10. Tego dnia w wydarzeniu mają także wziąć udział Arndt Freytag von Loringhoven – ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Ambasador Miyajima – ambasador Japonii, Margarita Ganeva – ambasadorka Republiki Bułgarii, Andrii Deshchytsia – ambasador Ukrainy i B. Bix Aliu – Chargé d’Affaires w ambasadzie Stanów Zjednoczonych. W związku z przejazdem oflagowanych konwojów z dyplomatami mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu na al. Racławickich i na ul. Grottgera.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski