Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Miasta oszczędzają wyłączając latarnie

Joanna Nowicka
Joanna Nowicka
Od 1 lutego na półtorej 1,5 godziny w Zamościu zapadają egipskie ciemności. Powód? Miasto szuka oszczędności. Ratusz zdecydował się więc na wyłączenie około 60 procent oświetlenia miejskiego. Podobne rozwiązania wprowadziły już w zeszłym roku Chełm i Łęczna.

Latarnie w Zamościu wyłączone są od godziny 1.30 do 3.00 w nocy. Urzędnicy magistratu szacują, że dzięki temu miasto może oszczędzić nawet do 100 tys. zł rocznie. Dlaczego ratusz zdecydował się na taki krok? - Ukończyliśmy wiele inwestycji. W Zamościu pojawiły się nowe latarnie i one również muszą być włączone. Tymczasem budżet nie przewiduje większych nakładów na oświetlenie miasta niż w roku ubiegłym. Musieliśmy jakoś poradzić sobie z tą sytuacją, m.in. w taki sposób - argumentuje Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.

Na oszczędzanie poprzez wyłączanie światła już rok temu zdecydowały się władze Chełma: Wyłączamy mniej więcej co drugą latarnię - przez całą noc. Są one gęsto rozstawione, więc możemy sobie na to pozwolić. Są jednak miejsca, w których oświetlenie pozostało bez zmian, np. koło szkół czy przejść dla pieszych - mówi Roland Kurczewicz, rzecznik prezydenta Chełma. W Chełmie przez 11 miesięcy 2011 r. pomysł przyniósł oszczędności rzędu 680 tysięcy złotych.

Od kilku miesięcy wyłączona jest też co druga latarnia w Łęcznej. - Przepisy zmuszają do rozmieszczenia latarni gęsto. Potem okazuje się, że jest ich za dużo, więc oszczędzamy i wyłączamy. My mamy co robić z pieniędzmi, a w nocy na ulicy nikt książki nie czyta - kwituje burmistrz Teodor Kosiarski.

Ale czy pomysł przekonuje mieszkańców Zamościa? - Normalne, że muszą oszczędzać. Kto nie musi? - pyta pani Janina, emerytka z osiedla Orzeszkowej. - Boję się tylko, żeby to jakiś bandytów i złodziei nie zachęciło…

O to, czy zachęci spytaliśmy Ewę Czyż, rzeczniczkę policji w Chełmie: Jesienią 2011 roku przeprowadziliśmy analizę. To okres, w którym zmierzch wcześnie zapada, latarnie jeszcze się nie świecą, a rano są już wyłączone, gdy wciąż jest "szarówka" - mówi Czyż. - Okazało się, że przestępczość w tym okresie nie wzrosła .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski