Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna na weekend: Nie lubisz tłumów? Pokochasz Janowiec

Paweł Żurek
Zamek w Janowcu został zburzony podczas potopu szwedzkiego. Odbudowano go dopiero 40 lat temu
Zamek w Janowcu został zburzony podczas potopu szwedzkiego. Odbudowano go dopiero 40 lat temu
Janowiec, choć stoi w cieniu znanych sąsiadów – Kazimierza czy Nałęczowa - sam ma dużo do zaoferowania.

Choć Janowiec, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających nie może równać się z największymi ośrodkami w regionie, to jednak wizyta tu nie oznacza nudy. Zajęcie dla siebie znajdą przyjezdni w każdym wieku.

Zacznijmy jednak od najmłodszych. Dla nich polecamy przede wszystkim atrakcje, które czekają w Magicznych Ogrodach, czyli pierwszym w Polsce parku tematycznym, w którym w całości odtworzono świat opisany w baśniach.

- Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów odkryjesz bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Każda z krain to sensoryczne pole doświadczeń, stymulujące rozwój i wyobraźnię Twojego dziecka. – zachęcają właściciele Ogrodów.

Miejsce to cieszy się popularnością nie tylko wśród dzieci, bo zostało także wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną. W 2015 roku Magiczne ogrody otrzymały Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego. Atrakcją dla najmłodszych może być też rejs promem z Janowca do Kazimierza Dolnego.

Wypijemy wino w zamku

Wszyscy, którzy Janowiec będą odwiedzali bez swoich pociech, mogą wybrać się na spacer nad Wisłę lub pójść prosto na zamek. Zabytek wybudował w XV-wieku Mikołaj Firlej. Budowę dokończył po śmierci ojca jego syn Piotr. Obecnie zamek jest jednym z obiektów Muzeum Nadwiślańskiego.

W jego wnętrzach oprócz wystaw muzealnych, można też... napić się wina. Wszystko dzięki uroczystościom na cześć tego trunku, które odbywają się tu co roku. Rolnicy mają wówczas okazję podziękować za zbiory, a przyjezdni posmakować najlepszych win z danego roku. Na zamku odbywają się też świętojańskie sobótki, turnieje rycerskie, majówki teatralne i dożynki.

Ślady historii Polski znanej chociażby z kart trylogii widać w Janowcu na każdym kroku. Ówczesny zamek w 1656 podczas potopu szwedzkiego został ograbiony i zniszczony.

Dużo starszy od samego zamku jest jednak kościół, który stoi u podnóża wzniesienia tzw. skarpy wiślanej. Świątynia została wybudowana ok. 1350 roku w stylu gotyckim. W XVI wieku zaś przebudowano ją na styl renesansowy. Wewnątrz można znaleźć m.in. nagrobek Firlejów dłuta Santi Gucciego z Florencji.

Warto też odwiedzić janowiecki zespół dworski, w skład którego wchodzą barokowy dwór pochodzący z XVIII wieku, nieco starszy spichlerz oraz dwa budynki pochodzące z XIX wieku – stodoła i lamus. Wszystkie wymienione zabytki zostały do Janowca przeniesione z innych miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski