Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Sprawdź, w jakich zawodach jest praca

EP
Małgorzata Genca
Jakich zawodów brakuje na lubelskim rynku pracy, a których jest już w nadmiarze? - na to pytanie spróbowało odpowiedzieć Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy (LORP).

- Na pracę mogą liczyć m.in. ekonomiści i inżynierowie - mówiła Agnieszka Matczuk, którą spotkaliśmy w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie. Studentka rachunkowości na UMCS rejestrowała się jako osoba bezrobotna z zamiarem pójścia na staż. - Komu trudno znaleźć pracę? Mogłabym wymieniać godzinami - dodała. - Pierwsi, którzy przychodzą mi do głowy, to absolwenci socjologii, europeistyki, politologii - wymieniała.

Rozmowie przysłuchiwał się jej przyjaciel, Bartłomiej Morski, student budownictwa na Politechnice Lubelskiej. - Ja nie miałem problemu ze znalezieniem pracy, mimo że jeszcze studiuję. Firma sama przyszła na uczelnię i zachęcała do złożenia aplikacji. Oprócz mnie przyjęli jeszcze kilka innych osób z mojego kierunku - tłumaczył.

Czy można więc wskazać takie profesje, które gwarantują zatrudnienie w woj. lubelskim? Sprawie przyjrzało się Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy (LORP). W efekcie, powstała analiza zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Wśród tych pierwszych wymieniono m.in. robotnika budowlanego, lekarza, inżyniera i programistę. Natomiast na liście zawodów, które gwarantują głównie bezrobocie, jako pierwszy znalazł się pracownik sprzedaży. Przedstawiciele tego zawodu stanowili najliczniejszą grupę "napływową" w pierwszej połowie 2012 roku w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie.

Kolejne pozycje na liście zajął pracownik biurowy i nauczyciel. Dalej pojawiła się też duża grupa zawodów związanych z naukami społecznymi, jak socjolog, psycholog i historyk. - Jeśli ktoś wybiera takie kierunki studiów musi się liczyć z trudnościami w znalezieniu pracy - podkreślał prof. Włodzimierz Sitko, kierownik Katedry Zarządzania na PL. Zaznaczył jednak, że nie należy z góry przekreślać wszystkich zawodów związanych z naukami społecznymi. - Np. ekonomiści nie muszą czekać na miejsca pracy, oni mają kwalifikacje, by sami je tworzyć - dodał.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę statystyki urzędów pracy, a także opinie bezrobotnych. - Uznaliśmy, że osoby poszukujące pracy naprawdę dobrze orientują się w tym, kto ma dziś szansę na zatrudnienie - wyjaśniała nam Karolina Sokolińska, kierownik LORP. - I rzeczywiście wyniki ankiet w dużym stopniu pokrywały się ze statystykami - dodała.

Problem w tym, że rynek pracy nie poddaje się łatwo klasyfikacjom. Trudno też jednoznacznie ustalić listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych. - Gdyby istniało doskonałe narzędzie do badania rynku pracy, to prawdopodobnie za jakiś czas zupełnie uporalibyśmy się z problemem bezrobocia - tłumaczyła Sokolińska. Tymczasem bez pracy w samym tylko Lublinie pozostaje ponad 18 tys. osób (wg. rejestru).

Zawody deficytowe w woj. lubelskim w 2012 r. (LORP)
Robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni (np. murarz, monter konstrukcji budowlanych, betoniarz itp.), lekarze,
analitycy systemowi i programiści (np. projektant / architekt systemów teleinformatycznych), inżynierowie (z wyłączeniem elektrotechnologii), robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie


Zawody nadwyżkowe w woj. lubelskim w 2012 r. (LORP)

Pracownicy sprzedaży w sklepach (np. kierownik stoiska w markecie, kioskarz), pracownicy obsługi biurowej (np. pracownik kancelaryjny, technik prac biurowych), nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem nauczycieli kształcenia zawodowego), inni specjaliści nauczania i wychowania (np. pedagog), specjaliści z dziedzin społecznych i religijnych (np. archeolog, socjolog, filozof, historyk, psycholog)

Zawody deficytowe w Lublinie w pierwszej połowie 2012 r. (MUP)

m.in.: asystent nauczyciela przedszkola, pracownik kancelaryjny, opiekun osoby starszej, specjalista do spraw kadr, pracownik ochrony fizycznej I stopnia, specjalista do spraw sprzedaży, pracownik call center

Zawody nadwyżkowe w Lublinie w pierwszej połowie 2012 r. (MUP)
m.in. specjalista do spraw marketingu i handlu, murarz, przedstawiciel handlowy, fryzjer, magazynier,
kucharz, technik handlowiec, robotnik budowlany, specjalista administracji publicznej, mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, pedagog, cukiernik, ekonomista, specjalista ochrony środowiska, technik ekonomista, socjolog,
filozof, politolog, kasjer handlowy, robotnik magazynowy

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski