Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna staje się krainą wina

Aleksandra Gajowiak
Winnica Mały Młynek Marka Kwaśniaka w gminie Puławy
Winnica Mały Młynek Marka Kwaśniaka w gminie Puławy Hanna Bednarzewska
Winiarze z Małopolski, Świętokrzyskiego i Lubelszczyzny chcą stworzyć szlak turystyczny pomiędzy blisko czterdziestoma nadwiślańskimi winnicami. Na razie trasa istnieje tylko na mapie, ale plantatorzy mają nadzieję, że już wkrótce będą mogli podążać nią turyści.

- Naszą ambicją jest wyznaczenie szlaku w terenie, a na to potrzeba czasu - tłumaczy prezes Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły Wojciech Włodarczyk. Trasa ma być oznakowana i opatrzona tabliczkami informacyjnymi. Część lubelska przebiegać będzie przez powiaty: puławski, opolski i kraśnicki.

Pomysł lubelskiej enoturystyki, czyli winiarstwa połączonego z turystyką, narodził się w Dolinie Środkowej Wisły, leżącej na pograniczu województw małopolskiego i lubelskiego.

Na terenach nadwiślańskich już od średniowiecza chętnie zakładano winnice. Bliskość rzeki sprawiała, że klimat był łagodniejszy, a na stromych północnych wybrzeżach winogrona dojrzewały szybciej. Dokumenty lokacyjne z Bychawy czy Tomaszowa Lubelskiego potwierdzają, że mieszczanie mogli produkować i sprzedawać własne wino. Plantacje winorośli cieszyły się popularnością także wśród właścicieli dużych majątków. Do winnic swojego zamku w Czersku szczepy z Włoch sprowadzała nawet królowa Bona.
Na lata 60. XIX w. datuje się powstanie prawie półhektarowej przyzamkowej winnicy w Janowcu, gdzie od niedawna organizowane jest coroczne Święto Wina. W 2009 roku powstał projekt rewitalizacji tamtejszej plantacji, koordynowany przez Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Winnica spełniałaby głównie cel edukacyjny, który byłby oparty o ekspozycję historii uprawy winorośli w rejonie MPW oraz ścieżkę edukacyjną "od krzewu winorośli do wina", z wytyczoną trasą po janowieckiej winnicy - można przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia. Zachowało się tam ponad sto sadzonek jeszcze z czasów ostatniego właściciela, Leona Kozłowskiego.

- To stara odmiana, wywodząca się ze starożytnego Egiptu - mówi Filip Jaroszyński z Muzeum Nadwiślańskiego. Uprawa ma być kontynuowana tradycyjnymi metodami.
Według Wojciecha Włodarczyka winnic ciągle przybywa. Obecnie w rejonie nad-wiślańskim jest ich około 50. - Precyzyjnej liczby nie znamy, ponieważ nie wszystkie należą do naszego stowarzyszenia - tłumaczy.

Enoturystyka dotarła również na Roztocze. Wojciech Popko, który prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Lipowcach, na-zwał swoją winnicę "Pasją Roztocza", bo - jak twierdzi - bez pasji nie da się tego robić.

- Uprawa winogron w naszym klimacie jest bardzo trudna - mówi Popko. - Wymaga odpowiedniego nasłonecznienia i starannej pielęgnacji sadzonek w ciągu całego roku, a zwłaszcza zimą, kiedy rozpoczyna się cykl specjalnych zabiegów, chroniących przed mrozem.

Popko założył winnicę w 2008 roku. Zaczął wspólnie z kolegą. - Cały czas wspomagamy się wzajemnie - opowiada. - Ciągle próbuję udoskonalać gospodarstwo, inwestuję w drogie urządzenia, a gościom proponuję piesze wycieczki po labiryncie wąwozów, zapoznawanie się z procesem produkcji wina i degustację. Są nawet chętni do pomocy przy winobraniu - dodaje.
W "Pasji Roztocza" uprawia się pięć odmian winogron. Z cantora, dornfeldera i acolonu wyrabiane jest wino czerwone, a z winorośli riesling i solaris - białe. Winnica gościła już turystów ze Szwajcarii i z Niemiec. Byli oni pełni podziwu dla tego, co udało się tutaj osiągnąć.

Winnice działają także w innych miejscach Roztocza, m.in. w: Adamowie, Grabniku, Łukowej i Radzicu Starym.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lubelszczyzna staje się krainą wina - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski