Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Szybki Internet z opóźnieniem?

dun
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
Dzięki budowie sieci szerokopasmowej dostęp do Internetu ma zyskać 90 proc.gospodarstw domowych i 100 proc. firm w naszym regionie. Inwestycja miała być zrealizowana do końca 2014 r. ale dotrzymanie terminu okazuje się coraz mniej realne.

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem do końca pierwszego kwartału br. miał być wybrany wykonawca projektu i robót budowlanych. Ale nie ogłoszono jeszcze przetargu - procedura ma ruszyć w marcu. - Zakładamy, że potrwa około pięciu miesięcy - mówi Piotr Malcharek, z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.

Prace projektowe potrwają co najmniej do końca roku. Na budowanie sieci zostaną więc dwa lata. W województwie lubelskim ma powstać 2 908 km infrastruktury światłowodowej. Biorąc pod uwagę ilość dni roboczych w roku, dziennie trzeba będzie położyć średnio ponad 5 km sieci. Inwestycja nie należy też do łatwych - to pierwsze tak duże przedsięwzięcie w Polsce. Sieć ma przechodzić przez teren wielu gmin i powiatów, wymaga wydania setek decyzji administracyjnych i pozwoleń. W to, że projekt uda się zrealizować w całości do końca 2014 r., przestają więc wierzyć nawet urzędnicy.

Najważniejsze jest jednak, żeby budowę sieci skończyć i rozliczyć do końca 2015 r. W przeciwnym razie zagrożone byłoby unijne dofinansowanie dla inwestycji (w województwie lubelskim ma kosztować 314 mln zł, 266 mln dokłada UE). Marszałek Krzysztof Hetman zapewnia jednak, że takiego niebezpieczeństwa nie ma.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na spotkaniu w Warszawie w ub. tygodniu przypominało włodarzom województw, że muszą się spieszyć: - Harmonogramy są napięte - podkreśla Piotr Popa, z-ca dyrektora Biura Ministra. - Jednak na chwilę obecną realizacja projektu do końca 2015 roku nie jest zagrożona - dodaje.

Samorządowcy podkreślają, że to nie oni są winni opóźnień - studium wykonalności dla inwestycji zlecone przez MRR wykonano z rocznym opóźnieniem jesienią ub. r. Dopiero w listopadzie 2011 r. r. zgodę na realizację inwestycji wydała Komisja Europejska.

Poszukiwani "latarnicy"

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poszukuje "latarników"czyli osób, które przekonają Polaków, że Internet jest im potrzebny.

- Problemem w Polsce jest nie tylko brak sieci informatycznej ale też fakt, że część społeczeństwa nie potrafi, ale też nie chce z Internetu korzystać - tłumaczył wczoraj w Lublinie Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie, wspólnie z ministerstwem realizującego projekt. Sytuację mają zmienić wolontariusze - "latarnicy". Szczegóły dotyczące zgłoszeń na www.latarnik.mwi.pl


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski