18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Lubelszczyzna: Więcej pieniędzy na wyprawki dla pierwszaków

Maria Krzos
archiwum/materiał ilustracyjny
Udostępnij:
Więcej pieniędzy i większa szansa na ich pozyskanie. Tak w największym skrócie wyglądają zmiany, jakie ministerstwo edukacji chce wprowadzić do rządowego programu "Wyprawka szkolna". Pozytywne skutki zmian najmocniej mają odczuć rodzice przyszłych pierwszoklasistów.

- W 2012 roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd chce przeznaczyć 140 milionów złotych - informuje Joanna Dutkiewicz, p.o. rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej. - To aż o 25 mln złotych więcej niż w zeszłym roku (2011 rok - 115 mln, 2010 rok - 103 mln). Dodatkowo dla rodziców uczniów pierwszych klas szkół podstawowych próg dochodów na członka rodziny, pozwalający na otrzymanie zwrotu kosztów zakupu podręczników, zwiększono do 504 zł (do tej pory było 351 zł - przyp. red.).

To oznacza, że rodzice dzieci, które we wrześniu pójdą do pierwszej klasy, będą mieli znacznie większe niż do tej pory szanse na otrzymanie dofinansowania. Według szacunków MEN, podwyższenie dla tej grupy dzieci kryterium dochodowego, powinno pozwolić na udzielenie pomocy rodzinom ok. 45 proc. wszystkich pierwszoklasistów.

Bez zmian mają pozostać zasady, według których przyznawane są wyprawki pozostałym grupom uczniów. Podobnie jak do tej pory, na wsparcie będą mogły liczyć dzieci z rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 351 zł miesięcznie (według tego samego kryterium przyznawana jest pomoc społeczna).

Łącznie w 2012 r. programem mają być objęci uczniowie z klas I - IV SP, z klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych (zawodówek, techników, liceów ogólnokształcących). Na pomoc mogą też liczyć dzieci uczące się w szkołach artystycznych, które są w tym samym wieku co uczniowie zwykłych szkół uprawnieni do ubiegania się o wyprawkę.

Program ma też dotyczyć uczniów słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
POrażka
POprawa warunków kształcenia zwróci się szybko Paradzie Oszustów, gdy 350 tys dzieci POwędruje do roboty zaraz PO POdstawówce zbierać jedzenie PO śmietnikach w POdwarszawskich POselskich i senackich dzielnicach.
h
heh
gdyby zaprzestano ciągłego zmieniania podręczników. To by się wszystkim, a nie tylko tym, którzy dostaną wyprawki. Ale nikomu na tym specjalnie nie zależy, bo ten rynek jest wart ponad miliard złotych
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie