Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: 200 chętnych na 12,5 miliona. Budżet obywatelski podliczył wnioski złożone przez internet. Ale to nie zamyka jeszcze puli projektów

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
Sauna fińska w parku Ludowym, sprzęt dla ratowników znad Zalewu Zemborzyckiego, posadzenie trzech jesionów na Rynku – to pomysły, które zgłosili lublinianie do budżetu obywatelskiego. Łącznie przez internet złożono ich 200. Nie są jeszcze policzone te, które trafiły w tradycyjnej, papierowej formie. W puli do wydania jest 12,5 mln zł.

125 dzielnicowych i 75 ogólnomiejskich – łącznie 200 projektów złożyli lublinianie przez internet do ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Nabór zakończył się w piątek (7 maja) o godzinie 24.

- Pomimo trudnego czasu dla mieszkańców związanego z epidemią oraz wywołanych nią ograniczeń w finansach miasta znacząco wzrosła liczba złożonych projektów w lubelskim budżecie obywatelskim – mówi Beata Stepaniuk – Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

Lista nie jest jeszcze pełna. - Pełną liczbę zgłoszonych projektów poznamy pod koniec tygodnia, gdy spłyną te wysłane przez mieszkańców pocztą tradycyjną oraz złożone do Biur Obsługi Mieszkańców – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Wśród zgłoszonych pomysłów jest m.in. zakup sprzętu dla ratowników znad Zalewu Zembrzyckiego. Jeden z projektów zakłada budowę w parku Ludowym łaźni fińskiej. Mieszkańcy chcą też, aby z budżetu obywatelskiego zostało sfinansowane sadzenie dużych drzew w Lublinie. Jeden z wniosków mówi o 135 drzewach o obwodzie 30 – 35, inny postuluje posadzenie trzech jesionów na Rynku i dębu na pl. Po Farze.

Mieszkańcy chcą też, aby w Lublinie – w wąwozie Rury – stanęła skocznia narciarska. A projekt „Neony dla Lublina” zakłada wykonanie pięciu tego typu świetlnych konstrukcji, które miałyby pełnić rolę „nocnej galerii sztuki”.

Projekty zostaną teraz ocenione czy spełniają wymogi formalne. Ten etap potrwa ok. dwóch miesięcy. Ci, którzy nie przebrną przez to sito, będą mieli 7 dni na odwołanie się od decyzji ratuszowej komisji.

Głosowanie nad pomysłami, które znajdą się na finałowej liście, jest planowane od 23 września do 10 października. W poprzedniej edycji zgłoszono 156 projektów, do głosowania zakwalifikowano 91.

W puli ósmej edycji budżetu obywatelskiego jest 12,5 mln zł. Zwycięskie projekty powinny być zrealizowane w 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski