Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin 2050. Jak zaplanować miasto, gdy technologie tak bardzo zmieniają nasze życie?

Artur Jurkowski
Lublin 2050. W konferencji wzięło udział ok. 300 osób
Lublin 2050. W konferencji wzięło udział ok. 300 osób Małgorzata Genca
Wielka metropolia? Raczej nie. Ale ma to być miasto przyjazne mieszkańcom, z przemysłem opartym o nowoczesne technologie i liczące - wraz z okolicznymi gminami - 600-700 tys. mieszkańców.

- Lublin w 2050 roku? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Technologie, z których korzystamy zmieniają się bardzo szybko, a jednocześnie znacząco wpływają na realia naszego życia. Świat obecny i ten za 20-30 lat będą diametralnie różne, bo np. jak będzie wyglądała komunikacja z autobusami bez kierowców? - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

We wtorek w Lublinie odbyła się konferencja „Miasta 2050”. Było to podsumowanie projektu „Foresight Lublin 2050”. Na spotkanie zaproszono ok. 300 osób.

- Lublin wielką metropolią? Raczej nie. Myślimy o naszym mieście jako dobrze zwymiarowanym ośrodku, z populacją w granicach 500-700 tysięcy osób, przy czym bierzemy pod uwagę cały obszar funkcjonalny - wskazywał Żuk.

Lubelski Obszar Funkcjonalny to 16 gmin. W jego skład wchodzą: Lublin, Świdnik, Lubartów (miasto i gmina) , Piaski, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Spiczyn, Strzyżewice, Wólka. Obecnie samorządy współpracują m.in. w ramach projektów europejskich (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

- Obecnie jesteśmy w stanie określić tylko możliwe scenariusze, kierunki zmian - dodał Mariusz Sagan, dyrektor Wydz. Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Konferencja była podzielona na trzy części: „Miasto przyszłości - co przed nami”, „Miasto przyszłości - współtworzenie innowacji”, „Miasto dziś - innowacyjne zarządzanie”.

- Albo oprzemy rozwiązania o technologię smart city albo będziemy wykluczeni cyfrowo - nie miał wątpliwości Sagan.

- Już dzisiaj stoimy przed problemem, z jakich rozwiązań skorzystać w przypadku systemu biletu elektronicznego: czy ma to być technologia chmury czy serwery. Te drugie byłby łatwiejsze do akceptacji dla mieszkańców, ale to te pierwsze wyznaczą trend na przyszłość - przypomniał Żuk.

Rozwój miasta ma się odbywać przy wzrastającej partycypacji ze strony lublinian.

- W przyszłości, podobnie jak teraz, będziemy musieli zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkańców: dbać o stałe dostawy wody po atrakcyjnych cenach, odbierać śmieci po niskich cenach i starać się, aby dostawy prądu były w atrakcyjnych stawkach - stwierdził Żuk.

ZOBACZ TEŻ: Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2018 w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski