Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin będzie gościć 4. Mistrzostwa Świata Niesłyszących w lekkiej atletyce

Krzysztof Szuptarski
W poniedziałek, 23 sierpnia na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie rozpocznie się największa międzynarodowa impreza przedstawicieli królowej sportu niesłyszących - 4. Mistrzostwa Świata Niesłyszących 2021. W czempionacie, który potrwa do 28 sierpnia, zaprezentuje się 23-osobowa reprezentacja biało-czerwonych. W tym doborowym gronie znalazło się ośmiu lekkoatletów Spartana Lublin oraz jedna lekkoatletka klubu z Koziego Grodu.

Organizatorzy przewidują, że do Lublina zawita około 550 zawodników i zawodniczek, reprezentujących 41 krajów. Planowane są zmagania w 25 konkurencjach lekkoatletycznych i będzie to impreza z reżimem sanitarnym. Głównym szkoleniowcem kadry biało-czerwonych jest Marek Jaros, na co dzień szkoleniowiec AZS UMCS Lublin. W sztabie reprezentacji Polski znajduje się jeszcze duet innych lublinian - Dariusz Szymczuk, drugi trener kadry oraz Mariusz Świszcz, trener i kierownik polskiej ekipy.

- Do mistrzostw świata w Lublinie szlifowaliśmy formę, podczas zgrupowania kadry w spalskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Wszyscy reprezentanci bardzo sumiennie i ciężko pracowali, a teraz liczymy, że wielu z nich ustanowi swoje rekordy życiowe - mówi Dariusz Szymczuk, jeden z trenerów lekkoatletycznej reprezentacji Polski niesłyszących.

- Jeśli chodzi o szanse medalowe, to ja osobiście bardzo liczę na Oskara Gołębiowskiego ze Spartana Lublin, który jest jednym z głównych faworytów do wygranej na dystansie 400 m przez płotki. Kandydatami do zajęcia miejsc na podium są także zawodnicy rywalizujący w biegach długich i średnich. Mam tu na myśli m.in. Michała Kulpę, Michała Wojciechowskiego i Rafała Nowaka. Z kolei w konkurencjach rzutowych o medale powinni powalczyć kulomiot Oskar Kokoszewski oraz oszczepnik Tomasz Rozumczyk. Wszystko jednak zweryfikują bieżnia, rzutnie i skocznie na lubelskim stadionie - dodaje.

Organizatorami mistrzostw są Polski Związek Sportu Niesłyszących i ICSD (International Committee of Sport for the Deaf). Obie organizacje działają w sferze sportu osób głuchych na całym świecie. ICSD powstała w 1924 roku. Do dziś zrzesza ponad 100 krajów i wspiera ok. 5000 zawodników niesłyszących z całego świata w różnych dyscyplinach sportu olimpijskiego.

Mistrzostwa Świata Niesłyszących w Lekkoatletyce jest to etap kwalifikacji do 24. Letnich Igrzysk Głuchych, które w 2022 roku odbędą się w Brazylii (1-15 maja). Warto podkreślić, że Ruch Olimpijski Niesłyszących ma znacznie dłuższą tradycję (97 lat), aniżeli paraolimpijski (1960 r.). Pierwsze Igrzyska Głuchych przeprowadzono bowiem 36 lat wcześniej, od pierwszych Igrzysk Paraolimpijskich dla niepełnosprawnych sportowców.

Polska i Lublin dołączyły do prestiżowego grona największych miast na świecie osób niesłyszących, goszczących ICSD Mistrzostwa Świata Niesłyszących w lekkiej atletyce, które odbywają się co cztery lata, od 2008 roku. Wcześniejsze lekkoatletyczne czempionaty globu niesłyszących, zostały rozegrane w tureckim Izmirze (2008), kanadyjskim Toronto (2012) i bułgarskiej Starej Zagorze (2016).

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI
1. Alicja Biedna (Świt Wrocław)
2. Martyna Boguszewicz (Korona Szczecin)
3. Mateusz Borowski (Korona Szczecin)
4. Bartosz Brzezicki (Korona Szczecin)
5. Karol Dąbrowski (Spartan Lublin)
6. Tomasz Gawroński (Spartan Lublin)
7. Oskar Gołębiowski (Spartan Lublin)
8. Bartłomiej Janda (Korona Szczecin)
9. Karolina Jędrzejczyk (Korona Szczecin)
10. Oskar Kokoszewski (Spartan Lublin)
11. Grzegorz Kotowski (Spartan Lublin)
12. Daniel Kowalik (Korona Szczecin)
13. Michał Kulpa (Spartan Lublin)
14. Małgorzata Mejka (Spartan Lublin)
15. Monika Nowak (Korona Szczecin)
16. Rafał Nowak (Korona Szczecin)
17. Natalia Nowaczyk (Korona Szczecin)
18. Sara Plewczyńska (UMKSN Poznań)
19. Tomasz Rozumczyk (Spartan Lublin)
20. Daniel Stempurski (Spartan Lublin)
21. Damian Szyszkowski (Korona Szczecin)
22. Michał Wojciechowski (Bagry Kraków)
23. Marta Maciejewska (Korona Szczecin)

ZOBACZ TAKŻE:

Ivana Jakubcova - nowa koszykarka Pszczółki Polski-Cukier AZ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski