Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin będzie gościł dwa hitowe mecze siatkarskie. Zobacz zdjęcia

Karol Kurzępa
Karol Kurzępa
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
20 października Lublin stanie się stolicą polskiej siatkówki. Tego dnia w hali Globus dojdzie bowiem do dwóch wydarzeń, które zapewnią mnóstwo emocji wszystkim sympatykom tej dyscypliny sportu. To właśnie w naszym mieście czołowe krajowe drużyny kobiet i panów powalczą o Superpuchary.

O Superpuchar Polski w siatkówce kobiet im. Andrzeja Niemczyka zagrają zespoły Grupa Azoty Chemika Police oraz DevelopRes Bella Dolina Rzeszów, które zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce podczas poprzedniego sezonu w krajowej elicie. Ich starcie na "Globusie" rozpocznie się o godz. 17.30. Z kolei w męskiej rywalizacji 180 minut później zobaczymy w akcji triumfatora Ligi Mistrzów - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a także broniący mistrzowskiego tytułu Jastrzębski Węgiel. Co ciekawe, dwa superpucharowe mecze zostaną rozegrane tego samego dnia w jednej lokalizacji po raz pierwszy w historii. Transmisje telewizyjne z tych spotkań przeprowadzą sportowe kanały Polsatu.

- Lublin to nowe i bardzo ciekawe miejsce na siatkarskiej mapie kraju - mówił na konferencji prasowej w lubelskim Trybunale Koronnym Artur Popko, prezes zarządu PLS S.A. – Chcemy w tym mieście stworzyć święto ligowej siatkówki. Taki pomysł wydaje się optymalnym rozwiązaniem, także w dobie pandemii i napiętych kalendarzy rozgrywek. Cieszę się, że kibice będą mogli najpierw zobaczyć starcie najlepszych ekip poprzedniego sezonu Tauron Ligi, a po nim bitwę drużyn z PlusLigi. Szykuje się sporo emocji i doskonałej siatkówki - dodawał.

Przez szereg ostatnich lat w Kozim Grodzie brakowało siatkówki na najwyższym poziomie, jednak w najbliższym czasie ten stan rzeczy ulegnie zmianie. LUK Lublin po raz pierwszy w historii klubu awansował bowiem do krajowej elity. Sukces zespołu żółto-czarnych zapoczątkował renesans tej dyscypliny sportu w mieście. - Powierzenie Lublinowi roli gospodarza tak prestiżowego wydarzenia, to powód do dumy - stwierdził Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin. - Jedno miasto i dwa mecze w tym samym dniu to również ogromne wyzwanie organizacyjne. Dziękuję przedstawicielom Polskiej Ligi Siatkówki za okazane zaufanie i cieszę się, że Lublin został dostrzeżony i doceniony za swój potencjał. Ciężko pracowaliśmy na to, by zostać liczącym się ośrodkiem siatkarskim. Udało się i z radością zapraszam kibiców z całej Polski na wielkie święto ligowej siatkówki - podkreślał.

- Mało kto już dziś bowiem pamięta, że w 1964 roku Lublin po raz pierwszy - i jak dotychczas - jedyny w historii, miał swoich reprezentantów w rozgrywkach o mistrzostwo Polski w siatkówce mężczyzn - przypomniał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Wtedy to AZS Lublin pod wodzą wybitnego trenera Jerzego Welcza awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Teraz po wielu latach do elity dołączyli siatkarze LUK Lublin. To wielkie osiągnięcie założonego dopiero osiem lat temu klubu. Rozgrywki na zapleczu Plus Ligi rozpoczęli siatkarze Avii Świdnik - drugi sezon z rzędu po wywalczonym w ubiegłym roku awansie do Tauron 1. Ligi. I to nie koniec siatkarskich emocji, ponieważ ambitną postawę zapowiadają także siatkarki AZS UMCS Volley Lublin. Ta mieszanka doświadczenia i młodości chce walczyć o awans do I ligi. Mówiąc krótko, jesteśmy coraz bardziej widoczni na siatkarskiej mapie Polski. Jestem przekonany, że organizacja meczów superpucharowych będzie wspaniałą promocją zarówno tej dyscypliny sportu, jak i naszego regionu. Zapewniam, że Samorząd Województwa Lubelskiego nadal będzie wspierał rozwój siatkówki na Lubelszczyźnie - dodawał.

Organizacją siatkarskich wydarzeń zajmą się Polski Związek Piłki Siatkowej, Polska Liga Siatkówki oraz Akademicki Związek Sportowy w Lublinie. Te podmioty z powodzeniem współpracowały ze sobą już w zeszłym roku. - AZS Lublin na spore tradycje w tej dyscyplinie: czwarte miejsca w Mistrzostwach Polski jeszcze w latach 40' XX w. oraz grę w ekstraklasie w latach 60' XX. Z AZS Lublin związane są także dwie legendy męskiej siatkówki: Tomasz Wójtowicz oraz trener Jerzy Welcz, asystent Huberta Wagnera i później trener pierwszej drużyny. Ponadto z AZS Lublin wywodzą się dwie zawodniczki zaliczane do grona najwybitniejszych w historii: Małgorzata Denisow - Januszewicz i Emila Szczawinska - Osińska. Te zawody i cała współpraca z władzami polskiej siatkówki doskonale wpisują się w jubileusz stulecia lubelskiego AZS i są potwierdzeniem tego, że jesteśmy dziś marką i doskonałym partnerem nie tylko w organizacji sportu akademickiego czy młodzieżowego, ale także wydarzeń kluczowych i strategicznych - czytamy w informacji prasowej.

Sprzedaż wejściówek na hitowe spotkania w hali Globus będzie odbywać się za pośrednictwem portalu ebilet.pl. Dystrybucja biletów ruszy niebawem.

ZOBACZ TAKŻE:

Piękne żony i dziewczyny siatkarzy na podium! Takiej dekorac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski