Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Budżet obywatelski na finiszu. To już ostatnia chwila, aby dołączyć do wyścigu o 14 milionów

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk / archiwum
To już ostanie godziny, kiedy można złożyć projekt do budżetu obywatelskiego Lublina. Nabór kończy się w czwartek o godz. 24. Na razie wpłynęło ok. 70 zgłoszeń. – Autorzy projektów z ich złożeniem czekają, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, do ostatniej chwili – przekonuje miasto.

To dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego Lublina. W puli do rozdania jest 14,05 mln zł. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2023 r. Aby móc powalczyć o pieniądze projekty trzeba złożyć najpóźniej do godz. 24 w czwartek (31 marca). Wtedy kończy się ich nabór do obecnej edycji.

- Każdy mieszkaniec Lublina może zaproponować zmiany w najbliższym otoczeniu, które jego zdaniem posłużą lokalnej społeczności. Zachęcam do składania wniosków, bo efekty zrealizowanych inicjatyw z lat poprzednich widać wyraźnie w przestrzeni miasta. Są to estetycznie zagospodarowane obszary, nowe nasadzenia zieleni, infrastruktura drogowa czy działania na rzecz zwierząt – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

Nabór projektów ruszył 7 marca. – Do tej pory wpłynęło 70 zgłoszeń: 48 z nich to projekty dzielnicowe, 22 – ogólnomiejskie – wylicza Anna Machocka, koordynatorka budżetu obywatelskiego w Biurze Partycypacji Społecznej UM Lublin.

Rok temu na tym etapie naboru złożonych było ok. 50 projektów. Ostatecznie mieszkańcy zgłosili ich 214. - Regułą od lat jest, że wysyp wniosków następuje w ostatnim dniu naboru. Taką sytuację zakładamy też w tym roku – mówi Machocka. Zastrzega jednak: - Bierzemy pod uwagę, że w tegorocznym naborze liczba złożonych projektów może być mniejsza niż przed rokiem.

Powód? Wiele osób skierowało swoją aktywność na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Projekty dzielą się na dwie kategorie: dzielnicowe (wartość do 350 tys. zł) i ogólnomiejskie (te dzielą się dodatkowo na inwestycyjne – do 1 mln zł oraz nieinwestycyjne – do 200 tys. zł).

- Ważnym załącznikiem do projektu jest lista co najmniej 2 osób popierających go, przy czym jedną z nich jest sam autor lub autorka. W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma – przypomina Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Projekty można składać za pośrednictwem internetu lub korzystając z tradycyjnego, papierowego formularza. – Projekty w wersji papierowej stanowią ok. 10 proc. ogólnej liczby zgłoszeń. Mieszkańcy wybierają drogę elektroniczną, bo za jej pośrednictwem projekt można złożyć nie wychodząc z domu - wskazuje Machocka.

Złożone projekty zostaną ocenione pod względem ich formalnej poprawności. Potrwa to ok. dwóch – trzech miesięcy. Głosowanie nad tymi, które przejdą do finałowej rozgrywki, odbędzie się między 23 września a 10 października.

W edycji budżetu obywatelskiego na 2021 r. na liście zwycięzców znalazło się 40 projektów. – Zakończono realizację 31 z nich, 9 jest jeszcze w trakcie wykonywania – wylicza Machocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski