Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: chcieli od ciężarnej pieniędzy za zaświadczenie

Monika Fajge
archiwum
- Jestem w ciąży z drugim dzieckiem. To ósmy miesiąc. Niedawno miałam wizytę u ginekologa w przychodni przy ul. Odlewniczej, przy okazji poprosiłam o zaświadczenie lekarskie, które trzeba dołączyć do wniosku o becikowe - opowiada nasza Czytelniczka, mama prawie rocznej córeczki.- Lekarz kazał mi zapłacić 10 złotych. Jakim prawem? - pyta. - Odmówiłam, bo z tego, co wiem, za taki dokument przychodnia nie powinna pobierać opłat.

W Lublinie powstanie Centrum Perinatologii?

- Oczywiście, że nie. Pierwszy raz słyszę o takim przypadku - przyznaje Agata Pietralska-Gałat, kierownik z działu świadczeń socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. - Zaświadczenia lekarskie powinny być wypisywane rodzicom za darmo - wyjaśnia. Jej dział wydaje miesięcznie do 200 decyzji o przyznanie becikowego.

Dlaczego więc przychodnia kazała naszej Czytelniczce płacić za "kwitek"? Jasnej odpowiedzi nie usłyszeliśmy.

- Od kilku tygodni nie pobieramy już takich opłat. Wcześniej faktycznie wystawialiśmy pacjentom rachunki, także za lekarskie zaświadczenia, które chorzy muszą dostarczyć np. ubezpieczycielom. Dziś mamy dostaną taki dokument bezpłatnie - zapewnia Janusz Ołubiec z przychodni Lekarze Specjaliści przy ul. Odlewniczej 3.

Na porodówkach w Lublinie brakuje wolnych miejsc

- Lepiej późno niż wcale - uważa nasza Czytelniczka. Jej zdaniem przychodnia "żerowała na niewiedzy" rodziców. - Gdybym nie zrobiła awantury, pewnie musiałabym zapłacić za zaświadczenie. Ale założę się, że przede mną mnóstwo rodziców zostało w ten sposób potraktowanych. Nie mieli pojęcia, że taki dokument należy im się za darmo - mówi.

Świeżo upieczeni rodzice chętnie korzystają z becikowego. - Nie jest to majątek, ale też całkiem przyzwoite pieniądze. Naszą rodzinę utrzymuje tylko mąż, więc każdy grosz się przyda. Planuję za nie kupić wózek dla mojej pociechy - zdradza nasza Czytelniczka.

Becikowe, w wysokości tysiąca złotych na dziecko, może dostać matka, ojciec albo opiekun prawny malucha. Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. - Do wniosku o becikowe dołączamy: dokument tożsamości, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało już wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców oraz zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej podczas ciąży - wyjaśnia Agata Pietralska-Gałat z MOPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski