Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Coraz więcej dzieci zmaga się z nadwagą

Monika Fajge
Jacek Babicz
W lubelskich podstawówkach i gimnazjach ruszają zdrowotne programy edukacyjne, finansowane przez Urząd Miasta. - Uczniowie IV klas szkół podstawowych dowiedzą się, jak uniknąć wad postawy, a świeżo upieczeni gimnazjaliści, jak walczyć z nadwagą i otyłością - informuje Grażyna Jackowska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych lubelskiego ratusza. - W tym roku przeznaczyliśmy na oba projekty po 25 tys. zł - dodaje.

Ze statystyk wynika, że siedzący tryb życia oraz nieodpowiednia dieta odbijają się na zdrowiu młodych mieszkańców Lublina. - Z prawie 22 tys. uczniów, których objęliśmy programem, 1061 ma nadwagę, 1251 zmaga się z otyłością, a 6563 cierpi na wady postawy, m.in. skoliozę, kifozę, koślawość kolan - tłumaczy Bronisława Kamińska z NZOZ Promed.

Zajęcia z uczniami poprowadzą szkolne pielęgniarki. - Z każdą klasą spędzimy dwie godziny. Pierwsze 45 minut to będzie teoria, dzieci dostaną ulotki informacyjne, dowiedzą się, jak dbać o swoje zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie - dodaje Teresa Ślusarska z NZOZ Termed, drugiego ośrodka, który realizuje program. - Potem przyjdzie czas na praktykę, ćwiczenia korygujące, lekcje na sali gimnastycznej, ważenie - wyjaśnia.

Programem objętych jest kilkadziesiąt szkół z Lublina. - Na 650 uczniów naszej szkoły, około 150 ma wady postawy - przyznaje Krystyna Kozieł, pielęgniarka ze Szkoły Podstawowej nr 6. - Warto stawiać na profilaktykę, bo w dzisiejszych szkołach chyba nie ma klasy, w której nie byłoby ucznia z nadwagą - uważa Marek Krukowski, dyrektor Gimnazjum nr 18. - Powinniśmy dbać o zdrowie naszych dzieci.

Zamiast na boisko, do komputera

Jak wynika z badań Akademii Wychowania Fizycznego, od 62 do 67 proc. dzieci z różnych środowisk spędza swój czas biernie.

Średnia aktywność w ciągu dnia (bieganie, jazda na rowerze, rolkach, gry ruchowe itp., a w tym zajęcia wf.) wynosi 15 min u dziewcząt i 45 min u chłopców. Dane Głównego Urzędu Statystycznego też nie napawają optymizmem - około 12 proc. dzieci spędza przed telewizorem i komputerem aż 4 godziny dziennie. Już 2-letnie dzieci spędzają w ten sposób średnio 1,6 godz. dziennie, a 5-letnie blisko 3 godziny. Zdaniem specjalistów, niewystarczająca jest też liczba godzin w tygodniu przeznaczana na zajęcia wychowania fizycznego. Obecnie są to dwie godziny tygodniowo (2 godz. fakultatywne).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski