Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Dzień Uchodźcy za nami (ZDJĘCIA)

Ewa Czerwińska
Plac Rybny rozbrzmiewał w niedzielę muzyką. Pachniał chałwą. Tańczył lezginkę, narodowy taniec czeczeński. Dzień Uchodźcy był okazją do zaprezentowania nie tylko przybyszy z Czeczenii i ich kultury, ale także spotkania z wolontariuszami, którzy im pomagają. Lublinianie, którzy przyszli na festyn, mogli podziwiać występ Gwiazd Czeczenii, zespołu, który wystartował w castingu kolejnej edycji programu "Mam talent" i się zakwalifikował do dalszego etapu.

Zespół narodził się przed 3 laty, na obozie prowadzonym przez wolontariuszy z Lubelskiego Centrum Wolontariatu dla dzieci uchodźców. Zajęła się nim Beata Kmieć, studentka pedagogiki i edukacji artystycznej, wolontariuszka. - Ale to ja się od nich uczę - przyznała. Inna kultura, bagaż doświadczeń przywiezionych z rodzinnego kraju nie ułatwiają współpracy, ale - jak wyjaśniała pani Beata - nie ma rzeczy trudnych, jeśli chce się coś robić dla innych.

Khazman, Amina, Fatima, Madina, Iman, Asia, Rayna to starsza i bardziej doświadczona część zespołu. To one chcą zawojować jurorów w Warszawie. - Na castingu w Lublinie była konkurencja, bo jedna dziewczyna z Łodzi bardzo ładnie tańczyła - relacjonowała wzorową polszczyzną Fatima, gimnazjalistka. - Ale my byłyśmy jedynym zespołem z Czeczenii!

Na festynie tancerki pokazały się w tańcu narodowym zwanym lezginką, który spodobał się publiczności. Altiwa Albina, w Lublinie od 11 miesięcy, jest dumna z córki Dalii. Może Gwiazdy Czeczenii wystąpią w telewizji? - zastanawiała się.

Na znak jedności z uchodźcami wolontariusze odtańczyli brawurowy taniec przyjaźni. Wśród nich Lila Borhulewicz, studentka dziennikarstwa KUL, która pracuje jako wolontariuszka w świetlicy z dziećmi uchodźców. - Pochodzę z Ukrainy, więc czuję się w pewnym sensie taka, jak oni - mówi. - Łatwiej mi się z nimi porozumieć, bo znam język rosyjski. Jeśli mogę pomóc innym, to pomagam.

Smakosze próbowali też czeczeńskiej chałwy, którą przygotowały mieszkanki ośrodka dla uchodźców przy ulicy Wrońskiej. Obecnie mieszkają w nim 102 osoby z Czeczenii i Gruzji, w tym 50 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski