Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 roku. To pierwsze miasto w Polsce, którze uzyskało ten tytuł

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Archiwum
Miasto Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023. To pierwsze miasto w Polsce, które uzyskało ten tytuł. W ścisłym finale konkursu na podium europejskich miast, obok Lublina, znalazły się rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest na okres jednego roku.

Międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli europejskich instytucji i organizacji doceniło starania Lublina i uznało, że to właśnie nasze miasto stworzyło najciekawszą aplikację finałową przedstawiającą plan wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą.

– Dziś mamy powód do wielkiego świętowania. Lublin został wybrany Europejską Stolicą Młodzieży 2023. Dzięki kilkumiesięcznym staraniom wielu zaangażowanych osób, uda się zrealizować bogaty program działań, który otworzy młodym ludziom przestrzeń do realizacji ich marzeń, różnorodnych pasji i aspiracji. Chcemy zapewnić młodzieży realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych elementów miasta z korzyścią dla całej społeczności. Lublin potrzebuje kolejnych, spójnych i interdyscyplinarnych projektów dla młodzieży. Współpraca na rzecz tworzenia miasta przyjaznego młodym wpisuje się w najnowsze cele rozwoju Lublina – mówi prezydent Krzysztof Żuk i dziękuje wszystkim tym, których starania doprowadziły do naszego wielkiego sukcesu. - Gratulujemy miastu Baia Mare zajęcia II miejsca, mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości współpracować przy realizacji różnych projektów na rzecz młodych – dodał prezydent.

Stworzenie szczegółowej aplikacji, doprowadzenie Lublina do wielkiego finału i uzyskanie przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży to niezwykły ogrom pracy, rozmów, wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji, wszystkich zaangażowanych młodych osób i organizacji młodzieżowych, na czele z inicjatorami działania czyli zespołem Mateusza Małyska i Aleksandry Kulik z lubelskiej Fundacją Sempre a Frente. To m.in. ponad 200 dni przygotowań, ponad 250 zgłoszonych pomysłów, przy współpracy ponad 150 szkół, instytucji i organizacji, działających w Lublinie.

- W zespołach roboczych pracowali także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Już ubiegając się o tytuł ESM widzieliśmy jak sam proces wprowadza pozytywne zmiany i nowe możliwości, zachęca do aktywnego udziału, promuje wolontariat, wspiera różnorodność i integrację, wzmacnia organizacje młodzieżowe oraz łączy młodych ludzi. Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas- mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta miasta ds. kultury, sportu i partycypacji.

W konkursie do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, oprócz Lublina, startowały takie miasta jak: Poznań, ukraiński Lwów, rumuński Baia Mare , turecki Izmir oraz rosyjski Kazań. Później na finałowej krótkiej liście znalazły się: Lublin, Baia Mare, Kazań i każde z tych miast w listopadzie ub.r. zaprezentowało przed Panelem Ekspertów na platformie ZOOM szczegółową aplikację, a po niej posypały się pytania związane z jej realizacją.

Lubelska aplikacja składa się z trzech głównych kategorii: Miasto dla Młodzieży, Młodzież dla Miasta oraz Młodzież i Miasto, które obejmują zakres działań miasta dla młodzieży, inicjatywy i projekty młodzieżowe oraz współpracę między miastem a młodzieżowymi organizacjami w zakresie opracowywania wspólnych przedsięwzięć m.in. w obszarze sportu, kultury i edukacji. Aplikacja prezentuje również przewidywane zmiany, które mogą zostać wprowadzone w efekcie uzyskania tego tytułu przez nasze miasto. Przed nami aż 73 wydarzenia, na które zaplanowano 27 mln złotych z budżetu ESM na lata 2021-2023.

- Największymi wygranymi są młodzi ludzie, na których czeka masa wydarzeń i projektów, w których działając będą mogli się spełniać kreatywnie i korzystać ze swojej młodzieńczej energii – mówią Mateusz Małyska i Aleksandra Kula z lubelskiej Fundacja Sepre a Frente. - To był wspaniały ponad rok zaangażowania, w którym jako miasto pokazaliśmy swój młodzieżowy potencjał i udowodniliśmy, że #LublinIsYouth! - dodają.

- Gratuluję raz jeszcze, czuję wielką dumę! A teraz do pracy, Lublin 2023 przed nami! - podsumowuje prezydent Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski