Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Europejski Festiwal Smaku 2021 w wersji niezwykle romantycznej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Tak było podczas Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie w 2020 r.
Tak było podczas Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie w 2020 r. Małgorzata Genca/archiwum
W Lublinie już po raz 13. odbędzie się Europejski Festiwal Smaku, na którym zaprezentują się wystawcy z Polski i Europy. Tegoroczna edycja rozpocznie się 6 września i potrwa do 12. Będą koncerty, warsztaty, pokazy kucharskie i jarmarki w samym sercu Lublina – w przestrzeni na Starym Mieście.

W tym roku Europejski Festiwal Smaku poprzedzi tzw. Przedsmak, czyli pokazy kulinarne w Muzeum Wsi Lubelskiej, które odbędą się w pierwszy weekend września (4-5.09). Mieszkańcy Lublina będą mogli skosztować tam staropolskich przysmaków i innych kulinarnych niespodzianek, a także wziąć udział w warsztatach wyrobu cydru. Przedsmak wprowadzi wyjątkowy klimat, wpisujący się w ideę „Romantyczności”, która przyświeca tegorocznemu festiwalowi.

- Bohaterem 13. edycji Europejskiego Festiwalu Smaku jest spisana w połowie XVIII wieku rękopiśmienna książka kucharska „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia”, która należała do Rozalii Pociejowej i potem jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej - mówi Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku. - Spisane pięknym językiem receptury, porady i sentencje zapowiadają okres romantyzmu w polskiej kuchni. Staraliśmy się pokazać województwo lubelskie jako romantyczną krainę, pełną romantycznych historii i miejsc. Lubelskie romantyczne to magnes dla turystów z Polski i Europy - dodaje.

- Za każdym razem organizatorzy zabierają nas w wyjątkową podróż, w której smakujemy, która jest z jednej strony uciechą dla ciała, myślę o wielu bogactwach kulinarnych, które mamy okazję smakować, ale też dużą ucztą duchową. Przez koncerty, wystawy uzupełniamy to, z czego nasz region słynie – przekonuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

W bogatym programie tegorocznej edycji Europejskiego Festiwalu Smaku znajdziemy coś dla duszy, ucha oraz brzucha. Jak co roku, tak i w tym nie zabraknie licznych warsztatów kulinarnych, zielarskich, fotograficznych, Ogólnopolskiego Turnieju Nalewek, konkursów, tradycyjnych już kolacji i uczt historycznych, spotkań z artystami, wystaw sztuki i oczywiście prezentacji oraz degustacji smaków kuchni całego świata. Ciekawą atrakcją będą także koncerty, które tym razem rozegrają się nie w plenerze, a w lubelskich kościołach. W piątek (10 września) w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście wystąpi m.in. Kaja Mianowana i Gerard Edery, z kolei w sobotę wieczorem (11 września) w kościele Ewangelicko-Augsburskim pojawi się Myra Horal z zespołem Tryptyk.

- Pół Węgierka, pół góralka zmierzy się z wielkim utworem „Bema pamięci żałobny rapsod”, który śpiewał kiedyś Czesław Niemen - zapowiada Sulisz.

W niedzielę (12 września) na wielkim finałowym koncercie w Archikatedrze Lubelskiej, zadedykowanym pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego, po raz kolejny przed lubelską publicznością wystąpi włoski muzyk Luigi Pagano oraz „księżniczka światowej opery” - Dominika Zamara. – To Polka mieszkająca na stałe we Włoszech, która śpiewa na największych salach koncertowych świata. Myślę, że to będzie wielkie wydarzenie – zachęca dyrektor festiwalu.

Ale to nie koniec atrakcji. W Lublinie swoje urodziny świętować będzie wokalista Stan Borys, który powróci na scenę i do spotkań z publicznością po dwóch latach od udaru. W czwartek (9 września) artysta spotka się z fanami w studio muzycznym im. Budki Suflera w Radio Lublin, a dwa dni później, w sobotę (11 września) w Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej będzie recytować wiersze Cypriana Kamila Norwida.

Będą dwie sceny

W tym roku zobaczymy dwie Sceny Smaku, na których odbędą się pokazy kulinarne, a w konkursie Good Chef wystartuje 9 szefów z Lublina, regionu i kraju. Do późnych godzin wieczornych będziemy mogli odwiedzić Jarmark Inspiracji wokół Trybunału, Jarmark Tradycji na Szambelańskiej oraz tegoroczną nowość - Targ Romantyczny ze smakołykami od lokalnych producentów i strefą relaksu.

- Na placu Rybnym pojawią się produkty regionalne: nasze sery, chleby i cydry – zapowiada Sulisz.

Ciekawym punktem programu będzie cykl spotkań „Hades Szeroka w drodze”, który poprowadzi Elżbieta Cwalina, nazywana przez przyjaciół Ministrem Kultury Lublina. Z kolei od 10 do 12 września w magicznym podwórku Sezon przy ul. Złotej 2 odbędzie się „Lubelski Kraft”, czyli podwórkowy festiwal piwa, a w skrócie „dużo dobrego piwa i fajnej muzyki”.

- Pokażemy też w Muzeum Historii Miasta Lublina 12 niezwykłych prac najsławniejszego fałszerza świata Daniela Donde z Cremony - opowiada dyrektor festiwalu. - Jego klientami są La Toya Jackson, Sofia Loren, Liz Taylor, Roger Moore, Frank Sinatra, Arnold Schwarzenegger, Sylwester Stallone, Silvio Berlusconi, Iwana Trump. Dla nas Daniel Donde zdecydował się namalować portret Cypriana Norwida - dodaje.

Tłoczno w centrum Lublina. W weekend jednym z przystanków by...

– Chcemy wypromować Lubelszczyznę, że jest regionem nie tylko rolniczym, nie tylko składającym się z bardzo wartościowych ludzi, ale przede wszystkim mającym bardzo bogate tradycje kulinarne, bo pamiętajmy, że jeździ się tam, gdzie dobrze dają jeść – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Program Europejskiego Festiwalu Smaku oraz opisy poszczególnych wydarzeń znajdziemy na tej stronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski