Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Grób abpa Życińskiego odwiedzają tysiące

Barbara Wójtowicz, Aleksandra Dunajska
Sarkofag arcybiskupa Józefa Życińskiego w krypcie w podziemiach archikatedry
Sarkofag arcybiskupa Józefa Życińskiego w krypcie w podziemiach archikatedry Jacek Babicz
Elżbieta Zając z Lublina przed śmiercią arcybiskupa Józefa Życińskiego do katedry chodziła tylko na okolicznościowe msze święte. Krypty zwiedzała raz. W lutym uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych metropolity lubelskiego.

- Od tamtego czasu bywam tu częściej. Już dwa razy modliłam się przy grobie arcybiskupa. Czuję taką potrzebę, bo ksiądz Życiński był wielkim człowiekiem, o którym trzeba pamiętać - nie ma wątpliwości pani Elżbieta. - Przyprowadziłam do archikatedry także wnuczkę. Razem modliłyśmy się w krypcie.

Takich osób, jak Elżbieta Zając, jest dużo więcej. Ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej, powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, że najwięcej osób chciało odwiedzić kryptę, w której spoczęła trumna z ciałem metropolity, w pierwszym tygodniu po pogrzebie (arcybiskup Józef Życiński zmarł 10 lutego w Rzymie. Pogrzeb odbył się w Lublinie 19 lutego - przyp. red.)

- Wierni ustawiali się wtedy w kolejce - mówi.

Ale okazuje się, że ludzi, pragnących pomodlić się przy sarkofagu arcybiskupa, nie brakuje także pół roku po jego śmierci. Do krypty przychodzą lublinianie, ale przyjeżdżają też wierni z całej Polski. Niektórzy zjawiają się tu przy okazji zwiedzania Lublina, inni przybywają specjalnie na grób metropolity.

- Po śmierci abp. Życińskiego zmienił się nieco charakter, w jakim ludzie tu przybywają. Wcześniej goście przyjeżdżali do nas głównie po to, aby zwiedzać zakrystię akustyczną, skarbiec czy krypty. Teraz krypty przestały pełnić wyłącznie funkcję muzeum.

Wiele osób chce się zatrzymać, pokłonić przed grobem księdza arcybiskupa, złożyć kwiaty czy po prostu pomodlić się przy sarkofagu - mówi ks. Lewandowski. - W lipcu krypty odwiedziło około 3 tys. osób - dodaje proboszcz archikatedry.

Zwiedzanie

"Kryptę biskupów", w której spoczywa trumna z ciałem arcybiskupa, podobnie jak skarbiec i zakrystię akustyczną, można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 16. Bilety kosztują 3 zł dla młodzieży i 4 zł dla dorosłych. Jednak osoby, które zadeklarują, że chcą się tylko pomodlić przy sarkofagu arcybiskupa, nie płacą nic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski