Lublin. Inwestycje deweloperskie pod lupą Fundacji Wolności. „Brak planów zagospodarowania sprzyja korupcji"

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
- W Lublinie deweloperom można dużo więcej i chcemy się temu przyjrzeć – twierdzi Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności
- W Lublinie deweloperom można dużo więcej i chcemy się temu przyjrzeć – twierdzi Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności Małgorzata Genca
- Brak planów zagospodarowania sprzyja korupcji – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, która rozpoczęła monitoring inwestycji deweloperskich Lublinie.

- Chcemy sprawdzić co się dzieje na styku deweloperów i urzędu miasta. Naszym celem jest zdiagnozowanie sytuacji problemowych i wskazanie możliwych rozwiązań – tak o nowym projekcie Fundacji Wolności mówi jej prezes Krzysztof Jakubowski.

Fundacja chce sprawdzić m.in. z czego wynika wolne – jej zdaniem - tempo uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego terenu w Lublinie. - Często dochodzi do zmiany już istniejących planów zagospodarowania przestrzennego zamiast opracowania planów dla tych terenów gdzie ich nie ma. A brak takich dokumentów sprzyja korupcji. Przykładem jest teren związany z budową dworca metropolitalnego, który został opracowany w 2018 roku i już kilka razy był zmieniany – zauważa Krzysztof Jakubowski. - Być może urzędnicy są zajęci wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy – przypuszcza Jakubowski. Z przytoczonych przez niego danych wynika, że tylko w ubiegłym roku lubelski magistrat wydał ok. 700 takich decyzji, które - zdaniem Jakubowskiego - często budzą wątpliwości mieszkańców.

- Duża i częsta zmiana planów wynika m.in. z dużej aktywności inwestycyjnej i zmienności zamierzeń inwestycyjnych – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego urzędu miasta. I precyzuje, że na tempo prac planistycznych wpływają m.in. zapisy ustawowe i liczba instytucji uzgadniających. Justyna Góźdź tłumaczy też, że rosnąca ilość wniosków o ustalenie warunków zabudowy świadczy m.in. o rozwoju budownictwa zarówno mieszkalnego jak i usługowego w Lublinie.

- W Lublinie deweloperom można dużo więcej i chcemy się temu przyjrzeć – twierdzi jednak Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności. Jako przykład niejasnych działań ratusza wskazuje parking przy ul. Czechowskiej w Lublinie, gdzie znajduje się wydział komunikacji urzędu miasta. - Zgodnie z miejscowym planem to teren zieleni publicznej. Okoliczny deweloper utwardził ten teren i zrobił parking – mówi Kowalik. Kiedy sprawę próbowała wyjaśniać fundacja, na parkingu pojawiły się m.in. stojaki dla rowerów. W ten sposób parking ma według Kowalika „udawać tereny zielone”. - Od roku żadne służby nie potrafią doprowadzić tego terenu do stanu pierwotnego – dodaje działacz Fundacji Wolności.

Justyna Góźdź wyjaśnia tymczasem, że urząd miasta nie jest właścicielem nieruchomości przy ul. Czechowskiej i nie zarządza miejscami parkingowymi.

- Teren należy do MOSiR, który wynajął go pod parking, choć wiedział, że ten teren przeznaczony jest na zieleń publiczną – zauważa jednak Krzysztof Kowalik.

Na swoje działania Fundacja Wolności dostała grant z funduszy norweskich w wysokości 66 tys. euro. Projekt ma trwać dwa lata. W ramach tego projektu fundacja chce też stworzyć mapę wynajmowanych przez ratusz powierzchni biurowych. – Jest to robione w sposób nieprzejrzysty i za wysokie koszty. Chcemy sprawdzić, czy nie można byłoby tego zrobić lepiej i taniej – twierdzi Kowalik.

Ratusz już jednak odpowiada, że wynajem biur dla urzędników odbywa się w sposób jawny, zgodny z przepisami prawa zamówień publicznych i jest poprzedzony wnikliwą analizą ekonomiczną.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
LoganBig
Kiepsko zainwestowane pieniądze. To już lepiej było za te 60 tysięcy euro zatrudnić kilku dodatkowych pracowników do wydziału planowania co by znacznie przyśpieszyło uchwalanie planów. A tak to pieniądze zostaną przepalone przez grupkę aktywistów którzy dużo krzyczą a tak de facto niewiele robią.
R
Robur
5 listopada, 9:07, Gość:

Co oni pier...? https://investorrealestateexpert.co/brak-planow-utrudni-budowe-nowych-osiedli-mieszkaniowych/

Ci aktywiści nie mają pojęcia o pracy planisty. Mędrkują w każdym temacie, jakby pozjadali wszystkie rozumy tego świata a tak naprawdę gadają o rzeczach na których się kompletnie nie znają. Smutne ale prawdziwe.

G
Gość
Co oni pier...? https://investorrealestateexpert.co/brak-planow-utrudni-budowe-nowych-osiedli-mieszkaniowych/
G
Gość
Fundacja Wolności to zbrojne ramię PiS a Jakubowski to jeszcze parę lat temu kandydat na radnego z listy PiS.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie