Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Janusz Lato z Krzyżem Wolności i Solidarności [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
W nietypowych okolicznościach, bo przed Kliniką Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie Krzyż Wolności i Solidarności z rąk zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka odebrał Janusz Lato, działacz „Solidarności” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

- Wiceprezes IPN wręczył Krzyż w okolicznościach nietypowych, ale IPN wychodzi naprzeciw osobom w podeszłym wieku czy podlegającym leczeniu, by mogły nawet w takich okolicznościach otrzymać odznaczenie – komentuje uroczystość dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.

- Mamy do czynienia z pokoleniem, którego aktywność opozycyjna miała miejsce około 40 lat temu. To często osoby w podeszłym wieku lub w trakcie leczenia. W związku z tym nie ma co zwlekać i wręczać odznaczenia także w takich, nietypowych okolicznościach - dodaje.

- Wielu się tego Krzyża nie doczekało, bo już odeszli z tego świata, a należał im się w równym stopniu co Januszowi – mówi Bernard Nowak, pisarz, wydawca i działacz NSZZ Solidarność, przyjaciel Janusza Laty. - Można mieć nadzieję, że da się tę dzisiejszą uroczystość potraktować jako pewien symbol. Janusz otrzymał to odznaczenie w zasadzie w imieniu całego podziemnego zarządu „Solidarności” w FSC, bo pozostałych ludzi, z którymi wówczas współpracowaliśmy to w zasadzie już nie ma.

Janusz Lato od września 1980 roku był aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność” w FSC w Lublinie. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w swoim zakładzie pracy, pełniąc funkcję członka straży strajkowej. W latach 1982-1989 Janusz Lato był współzałożycielem oraz członkiem podziemnej Tymczasowej Komisji Zakładowej FSC w Lublinie i Przewodniczącym Komisji Wydziałowej na Wydziale Montażu.

Zajmował się kolportażem wydawnictw bezdebitowych m.in. pism „Informator «Solidarność». Region Środkowo-Wschodni”, „Solidarność Nauczycielska”, "Tygodnik Mazowsze”, „SW Lublin” oraz zaangażował się w akcje, prowadzone w ramach podziemnych struktury „Solidarności”, „Wakacje z Bogiem”, polegające na organizowaniu wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z rodzin osób internowanych. W kwietniu 1982 r., wraz z Piotrem Dudziakiem, był współzałożycielem podziemnego pisma „Biuletyn Informacyjny Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ «Solidarność» FSC Lublin”.

- Janusz odznaczenie odebrał jako pacjent oddziału onkologii, ale jest dobrej myśli – mówi Bernard Nowak.

- Wierzy, że się wyśliźnie spod tzw. łopaty. Teraz czeka go leczenie ale chyba najgorsze ma za sobą - puentuje.

Aby zobaczyć zdjęcia, kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski