Lublin jest zauważalny na mapie światowej turystyki zdrowotnej. Debata z ekspertami [ZDJĘCIA]

Anna Pawelczyk
Udostępnij:
We wtorek w siedzibie Kuriera Lubelskiego odbyła się debata “Rozwój branży medycznej i turystyki zdrowotnej w Lublinie i na Lubelszczyźnie”. Nasi eksperci rozmawiali o tym, czym jest turystyka zdrowotna i w jakim kierunku powinna się rozwijać branża medyczna.

Podczas debaty głos zabrali: Marzena Strok-Sadło, Główny Specjalista Urzędu Miasta Lublin i członek Zarządu Klaster Lubelska Medycyna, prof. dr hab. Mirosław Jabłoński, Prorektor ds. Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Karol Tarkowski, Dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Rozmowę poprowadził redaktor Włodzimierz Spasiewicz.

Eksperci dyskutowali o dostępności usług medycznych w regionie i zastanawiali się, czy są one zadowalające.

- Dostęp do medycyny nie jest równo rozłożony w naszym województwie. Wiadomo, że najwięcej usług medycznych jest świadczonych w Lublinie ale cały czas staramy się by cały region miał wystarczająca liczbę lekarzy czy pielęgniarek - mówił Karol Tarkowski. - Kiedyś głównym problemem były pieniądze, teraz jest to personel - dodał Dyrektor OW ONFZ w Lublinie.

Debata nie ominęła tematu profilaktyki, jako środka dla lepszej efektywności medycyny. Ponadto nasi goście wypowiedzieli się na temat rozwoju medycyny w mieście i regionie oraz rozmawiali o tym, jak Lubelszczyzna może korzystać z rozwoju turystyki zdrowotnej. Ostatnim zagadnieniem poruszanym podczas debaty było wsparcie, dla podmiotów które chciały by prowadzić działalność gospodarczą w branży medycznej.

- Stomatologia to jeden z obszarów, z których słynie lubelska turystyka zdrowia - przyznawali zgodnie nasi eksperci.Według statystyk najczęściej Lublin i województwo lubelskie wybierają na swoje leczenie turyści z Ukrainy oraz z Wielkiej Brytanii.

Zdaniem naszych ekspertów

Karol Tarkowski, Dyrektor Lubelskiego OW NFZ: Turystyka medyczna może być uzupełnieniem tego, co podmioty lecznicze na co dzień realizują. Może być to również element podnoszący jakość obsługi pacjentów - zarówno i przede wszystkim, tych naszych z Lubelszczyzny, jak i przyjezdnych. Jednym z najważniejszych elementów jest to, żeby świadczenia były realizowane na najwyższym merytorycznym i organizacyjnym poziomie. To ważny element dla mieszkańców Lubelszczyzny, których traktuje jako ważną wartość dodana do zjawiska turystyki zdrowotnej. Przyjeżdżanie do województwa lubelskiego w celach medycznych jest możliwością poprawy komunikacji między lekarzem, pacjentem i pielęgniarkami. To również dodatkowy strumień pieniędzy, który trafia do naszego regionu za sprawą noclegów przyjezdnych, wyżywienia i dodatkowych atrakcji. Lubelszczyzna przy okazji poprawy zdrowia staje się również miejscem, które potencjalny pacjent może zwiedzić i poznać.

Prof. dr hab. Mirosław Jabłoński, Prorektor ds. Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: Służba zdrowia, która przede wszystkim pełni funkcje ratownicze, dla mieszkańców regionu nie ma wiele wspólnego z turystyka medyczną. Turystyka medyczna, z mojego punktu widzenia, jako lekarza praktykującego w zakresie rehabilitacji i ortopedii, powinna być bardziej skoncentrowana na organizacji prozdrowotnych zachowań w zakresie turystyki. Wyjątkiem tutaj mogą być działania stomatologiczne, które na trwałe wkomponowały się w krajobraz naszych świadczeń regionalnych. Taki stan rzeczy jest związany z Centrum Stomatologii, które od wielu lat posiada Uniwersytet Medyczny, a w chwili obecnej poddaje go rozbudowie.
Warte podkreślania są wszystkie działania prozdrowotne, nie tylko turystka, jakie prowadzi nasze miasto i województwo np. leczenie ruchem poprzez budowę ścieżek rowerowych czy siłowni.

Marzena Strok-Sadło, Główny Specjalista Urzędu Miasta Lublin i członek Zarządu Klaster Lubelska Medycyna: W naszej opinii łączymy różne obszary środowisk decyzyjnych i różne punkty widzenia ponieważ do Klastera należy zarówno administracja publiczna, uniwersytety jak i szpitale publiczne i prywatne. Uważam, że należy mocno oddzielać sferę publiczną od prywatnej w zakresie medycyny. Cieszę się, że dzisiejszy rozmówcy podkreślali wagę jakości świadczenia usług, na którą wszyscy staramy się sumiennie pracować. Ta jakość to nadrzędny cel dla wszystkich zajmujących się medycyną. Dzieje się tak zarówno w przypadku, gdy pacjent jest z naszego regionu, jak i w momencie, gdy przyjeżdża do nas z daleka. Ważnym elementem w zdrowiu, medycynie i turystyce medycznej jest wsparcie techniczne i technologiczne a także umiejętność organizacji. Pracujemy nad tymi zagadnieniami i staramy się być bardziej efektywni. Szczególnie w zakresie prawidłowej diagnostyki, która jest kluczem do wyleczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie