Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Kierowcy więcej zapłacą za parkowanie. Zobacz, jaka ma być stawka za pierwszą godzinę w ścisłym centrum

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Kierowcy nie będą zadowoleni. W górę pójdą stawki opłat za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania. Za pierwszą godzinę postoju np. przy Krakowskim Przedmieściu, Radziwiłłowskiej czy na Świętoduskiej trzeba będzie zapłacić 4,50 zł. To o 15 proc. więcej niż obecnie.

Miasto chce zmienić stawki za pozostawienie auta na terenie strefy płatnego parkowania. Opłaty mają pójść w górę. Projekt uchwały już trafił do miejskich radnych. Będą nad nim debatować na najbliższej sesji, która odbędzie się 3 marca.

- Podwyżka opłat za postój w strefie płatnego parkowania jest związana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość opłaty w strefie może wynieść 0,15 procent pensji minimalnej. Aktualne stawki opłat weszły w życie 1 kwietnia 2020 r., kiedy płaca minimalna wynosiła 2600 zł. Obecnie wzrosła ona do 3010 zł – tłumaczy Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Miasto przyznaje, że szuka też dodatkowych wpływów do budżetu. Mają one m.in. rekompensować utratę dochodów związaną ze zmianami w systemie podatkowym.

- Same zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT wprowadzone w 2019 roku zmniejszyły roczne dochody Lublina o około 43 mln zł, a zmiana funkcjonowania systemu podatkowego związana z Programem Polski Ład doprowadzi do powstania kolejnego ubytku w dochodach Lublina wysokości około 130 mln zł – wylicza Duma.

W Lublinie śródmiejska strefa płatnego parkowania jest podzielona na cztery podstrefy. Najwyższe stawki opłat są w podstrefie A obejmującej m.in. Krakowskie Przedmieście, część ul. Lubartowskiej, ul. Staszica. Najniższe obowiązują w podstrefach C i D, w których opłaty nie różnią się między sobą: chodzi m.in. o ulice: Zamojską, Lubartowską (od Tysiąclecia do Unickiej), Nadstawną.

W strefie A za parkowanie mamy płacić 4,5 zł za pierwszą godzinę (jest 3,9 zł); 5,4 zł za drugą (jest 4,6 zł); 6,4 zł za trzecią (jest 5,5 zł) i ponownie 4,5 zł za czwartą i każdą kolejną.

W strefie B opłaty mają wynosić 2,8 zł za pierwszą godzinę (jest 2,5 zł); 3,3 zł za drugą (jest 3 zł); 3,9 zł za trzecią (jest 3,6 zł) oraz 2,8 zł za czwartą i każdą następna.

W strefach C i D zaproponowane stawki to 2,3 zł za pierwszą godzinę (jest 2 zł); 2,7 zł za drugą (2,4 zł); 3,2 zł za trzecią (jest 2,8 zł) i ponownie 2,3 zł za czwartą i kolejne.

To nie koniec zmian. W górę pójdą też opłaty abonamentowe. Np. za abonament typu M, czyli dla osoby mieszkającej na terenie podstrefy parkowania proponowana stawka to 170 zł (rocznie). Obecnie wynosi ona 150 zł. Posiadacze pojazdów o napędzie hybrydowym mają zaś płacić 90 zł miesięcznie, czy o 10 zł więcej niż teraz.
Pojawi się możliwość płatności blik.

Miasto nie precyzuje daty, od kiedy mają obowiązywać nowe stawki.

- Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego – czytamy w projekcie dokumentu.

Abonamenty wydane przed terminem wejścia w życie uchwały mają zachowują ważność do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane.

Na terenie strefy płatnego parkowania jest ok. 1940 miejsc parkingowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski