18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin kolebką wolnego słowa w PRL (zobacz ZDJĘCIA)

Barbara Wójtowicz
- Trzeba przypominać, że ruch wydawniczy w czasach PRL tworzył się w Lublinie i pamiętać o ludziach, którzy go tworzyli - mówił w środę Tomasz Pietrasiewicz, otwierając w Izbie Drukarskiej przy ul. Żmigród 1 wystawę "Siła wolnego słowa 1976-1989".

Ma ona upamiętniać osoby związane ze środowiskiem "Spotkań", m.in. Janusza Krupskiego (zginął w katastrofie smoleńskiej), Bogdana Borusewicza i Jana Magierskiego, którzy w 1976 r. rozpoczęli w Lublinie działalność wydawniczą, co było jednym z pierwszych tego typu działań w Polsce i przyczyniło się do rozprzestrzeniania się niezależnego ruchu wydawniczego. - Działania podjęte przez Teatr NN są istotne, bo pozwalają pamiętać o studentach, którzy kilkadziesiąt lat temu stworzyli ruch wydawniczy - mówi Małgorzata Żórawska ze środowiska "Spotkań".

W przygotowanych w Izbie Drukarskiej salach można nie tylko oglądać eksponaty: drukarkę igłową, wypalarkę elektrostatyczną, ale także poznawać biografie członków "Spotkań", ich działalność.

Wystawa można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. Jej otwarcie było połączone z odsłonięciem tablicy Instytutu Bibliopolicznego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski