Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Kolejny wyklęty odnaleziony. Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował szczątki Henryka Wieliczki, ps. Lufa

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Małgorzata Genca/archiwum
Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował szczątki jednego z najbardziej brawurowych i odważnych żołnierzy wyklętych.

- Udało się zidentyfikować szczątki Henryka Wieliczko, ps. Lufa. To jeden z najodważniejszych i najbardziej brawurowych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - ogłosił w piątek (24 września) w Lublinie Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – To wspomnienie śmierci i przerażającego totalitaryzmu sowieckiego, który zdominował Polskę po 1945 roku, ale mimo to, jest to moment bardzo radosny, bo jest to dowód na to, że IPN powraca po wszystkich bohaterów i żołnierzy podziemia antykomunistycznego – dodał Nawrocki.

Henryk Wieliczko, urodził się w 1922 r. w Wilnie. Od września 1943 r. był członkiem oddziału kpt. Wincentego Mroczkowskiego „Zapory” i podkomendnym mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, który wiosną 1945 r. odtworzył na Białostocczyźnie 5 Brygadę Wileńską AK. Zasłynął też spektakularnymi akcjami na Pomorzu. W 1949 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie na karę śmierci. Zginął od dwóch strzałów w tył głowy w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Jak wyjaśnił Łukasz Pasztaleniec z Biura Poszukiwań i Identyfikacji lubelskiego oddziału IPN, poszukiwania „Lufy” rozpoczęły się w 2017 roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. - Podjęliśmy trzy próby odnalezienia jego szczątków. Po ostatniej z nich, w kwietniu 2021 r. wstępna analiza wskazywała, że szczątki należą do poszukiwanego – wyjaśnił Łukasz Pasztaleniec. I dodał, że do identyfikacji użyto materiału genetycznego pobranego od matki Henryka Wieliczki.

Pogrzeb „Lufy” ma się odbyć w Lublinie po uzgodnieniu szczegółów z rodziną i ma mieć charakter państwowy.

Odnalezienie szczątków Henryka Wieliczki to kolejny sukces pracowników IPN, którzy od 2017 r. zidentyfikowali już około 20 osób, których ciała zostały ukryte na cmentarzu przy ul. Unickiej. Jak wyjaśnił Łukasz Pasztaleniec, obecnie trwają prace zmierzające do identyfikacji kolejnych, około 10 osób.

Podczas swojej wizyty w Lublinie prezes IPN wręczył też odznaczenia państwowe działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski