Lublin: Lekarze szybciej będą wykrywać nowotwory

FAJ
Przy ul. Jaczewskiego powstaje pierwsza na Lubelszczyźnie pracownia PET
Przy ul. Jaczewskiego powstaje pierwsza na Lubelszczyźnie pracownia PET materiał SPSK
Przy szpitalu klinicznym nr 4 przy ul. Jaczewskiego powstaje pierwsza na Lubelszczyźnie pracownia PET, w której będą diagnozowane m.in. wczesne postaci nowotworów. Inwestycję realizuje Uniwersytet Medyczny.

- Dotychczas pacjenci z naszego województwa korzystali diagnostyki (PET) w Bydgoszczy Gliwicach, Warszawie, albo Kielcach, gdzie na badanie trzeba było czekać długie tygodnie. Teraz nie będą musieli - mówi dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik naszej uczelni medycznej.

Pracownia będzie się znajdowała w zupełnie nowym budynku przy SPSK nr 4. Będzie połączona z Ośrodkiem Tomografii Komputerowej, Rezonansu Magnetycznego i medycyną nuklearną. Prace budowlane idą już pełną parą. Pochłoną 7,5 mln złotych, które uniwersytet wyłoży z własnej "kieszeni".
Na wyposażenie placówki uczelnia zdobyła pieniądze z Unii Europejskiej (ponad 30 mln złotych).

- PET to najnowocześniejsze urządzenie do diagnostyki obrazowej na świecie. Umożliwia precyzyjne wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych. Potrafi też z niebywałą dokładnością ustalić lokalizację ognisk przerzutowych - tłumaczy prof. Andrzej Drop, prorektor ds. klinicznych UM w Lublinie.

Przed badaniem pacjent otrzymuje radiofarmaceutyk, który wraz z krwią rozprowadzany jest po całym ciele. Ponieważ komórki rakowe przetwarzają glukozę inaczej niż zdrowe, nieprawidłowości można zlokalizować w bardzo wczesnej fazie, już na poziomie komórek. Lekarz widzi zmiany na monitorze.
Oddanie do użytku pracowni PET planowane jest na przełom II i III kwartału przyszłego roku. Personel, które będzie wykonywał badania przejdzie wcześniej wielotygodniowe szkolenia w renomowanych ośrodkach radiologii i medycyny nuklearnej.

- Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaplanował środki finansowe na zakontraktowanie świadczeń, które do tej pory nie były finansowane, m.in. PET (pozytronowa tomografia emisyjna - zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka naszego NFZ.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
izi
W Lublinie wykłe TK kosztuje od ok. 200 do ok. 600 zł, a PET ok. 6000, nie dziwi więc, dlaczego lekarze duuużo częściej kierują na zwykłe CT, niektóre ośrodki przyjmują po ok. stówy skierowań dziennie i tyleż samo badań dziennie wykonują. A ile badań PET dziennie ta placówka w Bydgoszczy wykonuje? I ile skierowań przyjmuje? Skąd zdziwienie, że na PET w Bydgoszczy czekałaś ok. 2 tyg.? Dziwni ludzie jesteście, jeśli nie potraficie zrozumieć, że skoro jest dużo pacjentów, to są kolejki. Tyle. Chyba, że będą "kanapki" z pacjentów robić i układać po kilka osób na raz, wtedy zawsze cośtam komuś wyjdzie, krótki czas oczekiwania i każdy będzie zadowolony...
C
CatDeluxe
ale tytuł jest błędny. wątpie, żeby PET służył do wykrywania raka. pacjenci kierowani są na takie badaie kiedy juz zachorują na raka lub kiedy jest podejrzenie przerzutów czy wznowy. nie wierzę w to, ze ktokolwiek bedzie stosował PET'a przy profilaktyce. ale na tym opiera się lubelska i polska onkologia. leczenie a nie zapobieganie niestety
A
Adam
Czy to wyscig między sąsiednim Centrum Onkologii, a PSK 4 (a takze rywalizacja personalna obu dyrekcji) o to kto szybciej wyrwie wiecej pieniędzy na nowoczesny sprzęt? Pytanie brzmi: czy lepiej tak jak w Kielcach czy Bydgoszczy zbudować nowoczesny ośrodek leczenia nowotworów czy rozproszyć środki aby kazdy miał po trochę. Zasadność pytania wynika z faktu, że Lubelszczyzna ma słabe wyniki w skuteczności leczenia nowotworów, Polska ma jedne z najsłabszych w Europie, czyli znów jestesmy na szarym końcu. Są pieniądze,. powstaja nowe obiekty, a z powodu ambicyjek efektywności nie widać.
t
trolek
Jeździłam na PETa do Bydgoszczy już 3 razy, czas oczekiwania na badanie ok. 2 tygodni, czyli krócej niż na tomografię w Lublinie. Badanie w pełni finansowane przez NFZ, więc dostępne dla każdego
K
KK
Bo ja nie wiem
f
ftms
jakie badanie jest lepsze,bo googluję już od kilkunastu minut?
w
wera
a NFZ nie podpisze kontraktu z nimi i nici z badań, znikoma ilość pacjentów skorzysta, ci bogaci to tak, także i tak pozostanie niepisane pozwolenie na eutanazję
j
jw
i o co tyle krzyku??? to nie lepiej już pójść o krok dalej i kupić coś lepszego ( znawcy tematu wiedzą jakie to urządzenie). Istnieje już coś bardziej zaawansowengo niż PET. Wtedy byłoby się czym naprawdę chwalić panowie k
F
Fang
może czarna dziura,coś lub ktoś z czego nie będzie pożytku tylko strata.Wyłożone tutaj środki to mądra i n w e s t y c ja która przyniesie korzyść w postaci wcześniejszego zdiagnozowania choroby a więc niższych kosztów leczenia.
B
BRH+
Pilnie potrzebna jest krew (Osocze) grupy B rh+, na jutro na Markwarta (BYDGOSZCZ),dla 11 letniego Mikołaja Sawickiego z Bydgoszczy (Wiskitno) jeżeli możecie skopiujcie to na swoją tablice im więcej się ludzi dowie tym większa szansa na przeżycie chłopca !!!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie