Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin na Szlaku Jagiellońskim: Oglądaj zabytki złotego wieku w dziejach miasta

Marcin Jaszak
Lubelski Zamek. Kaplica Trójcy Świętej od strony prezbiterium
Lubelski Zamek. Kaplica Trójcy Świętej od strony prezbiterium materiał organizatora
Co wspólnego mają Wilno, Lublin, Kraków i Sandomierz? Otóż, te miasta leżały kiedyś na Szlaku Jagiellońskim. Fundacja "Via Jagiellonica" zaprasza na zwiedzanie stolicy regionu pod hasłem Krajobraz kulturowy Szlaku Jagiellońskiego.

W 1386 roku litewski książę Jagiełło wyruszył z Wilna, podążając przez Lublin do Krakowa, aby uzyskać koronę Królestwa Polskiego. Od chwili ustanowienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów ta droga stała się najważniejszym szlakiem łączącym stolice Litwy i Polski. Przemierzały go nie tylko orszaki królewskie, ale też dyplomaci i rycerze, duchowni i uczeni, artyści i urzędnicy.

Fundacja "Via Jagiellonica" zaprasza codziennie do 30 kwietnia na zwiedzanie stolicy regionu pod hasłem Krajobraz kulturowy "Szlaku Jagiellońskiego". Spacery z przewodnikiem będą się rozpoczynać o godzinach 10 i 18 na placu Litewskim (przy pomniku Unii Lubelskiej), a ich miejscem docelowym jest wzgórze Czwartek.

- Uczestnicy zwiedzania najpierw z bliska zobaczą zabytki pamiętające złoty wiek w dziejach miasta. Następnie odnajdywać je będą z daleka, obserwując z obranego wzgórza panoramę Koziego Grodu. W ten sposób prezentowane będą obiekty z czasów od Władysława Jagiełły po Zygmunta III Wazę - mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji "Via Jagiellonica", a zarazem przewodnik po Lublinie.

Na trasie dwugodzinnego zwiedzania znajdą się m.in. zespoły kościelno-klasztorne. Przewodnicy "Via Jagiellonica" zaprowadzą nas do kościołów pobrygidkowskiego i dominikańskiego, przybliżą historię Bramy Krakowskiej oraz zabytków na wzgórzu zamkowym.

- Zwykle nie zauważamy wielu szczegółów związanych z ukształtowaniem terenu, przebiegiem dróg oraz architekturą mijanych obiektów. Dlatego dokładniejsze przyjrzenie się im może doprowadzi do niezwykłych odkryć, zarówno turystów, jak i mieszkańców naszego miasta - dodaje Bartosz Tratkowski.

W wycieczkach może wziąć udział maksymalnie 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski