Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin najbardziej ekologicznym miastem w Polsce. Tak zdecydowali twórcy rankingu Europolis

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Łukasz Kaczanowski/Archiwum
Lublin zajął pierwsze miejsce w rankingu Europolis przygotowanym przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera. Wśród najbardziej ekologicznych polskich miast znalazły się również Katowice oraz Łódź.

Ranking Europolis powstał w oparciu o analizę pięciu obszarów: indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego. Przeanalizowano w nim dane ze wszystkich 66 miast na prawach powiatu.

Lublin zdobył 57 punktów na 100 możliwych. W uzasadnieniu oceny czytamy, że miasto aktywnie rozwija się w dziedzinie elektromobilności, a jego władze postawiły sobie bardzo ambitne cele w tym obszarze np. zwiększenie liczby stacji ładowania pojazdów dwudziestokrotnie do 2022 r.

– Zaangażowanie na rzecz elektromobilności oraz efektywności energetycznej pozwoli stolicy Lubelszczyzny dodatkowo podnieść jakość życia mieszkańców oraz, w połączeniu z nowymi inwestycjami, zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu – mówi Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana.

Autorzy rankingu dostrzegają, że Lublin wyróżnia się na tle innych polskich miast sprawnym systemem ochrony zdrowia - jedna z największych baz lekarzy i łóżek szpitalnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Kozi Gród szczególnie dobrze zaprezentował się w kategoriach jakościowych. Badacze analizowali trudno mierzalne działania samorządów, zmierzające w kierunku zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz środowiska.

– Wyniki takich analiz, prowadzonych przez analityków z zewnątrz, patrzących na działania miasta chłodnym badawczym spojrzeniem są miarodajne i są dla nas potwierdzeniem, że nasze działania w dziedzinie rozwoju transportu publicznego, elektromobilności, czy też poprawy jakości powietrza w mieście są właściwe i idziemy dobrą drogą – odniósł się do zestawienia prezydent Lublina, Krzysztof Żuk na Facebooku.

Drugie miejsce w rankingu zdobyły Katowice z wynikiem o jeden punkt gorszym od Lublina. Wysoką lokatę zapewniły sobie dzięki wysokim nakładom na poprawę jakości powietrza. Te dwa miasta łączy wysoko rozwinięta służba zdrowia.

Ostatnie miejsce na podium - z wynikiem 54 punktów - przypadło Łodzi. Wysoką pozycję zawdzięcza m.in. wynikom w kategoriach działań na rzecz jakości powietrza, transportu publicznego i indywidualnego transportu elektrycznego.

Poza podium znalazły się Siedlce (4. lokata). Warszawa uplasowała się na 7. miejscu z najsłabszym wynik w kategorii wpływu na środowisko naturalne. Stolica zdecydowanie dystansuje jednak inne miasta w kwestii zasięgu i jakość transportu publicznego.

Stawkę 20 najbardziej przyjaznych środowisku miast w Polsce zamykają mniejsze miejscowości (poniżej 150 tys. mieszkańców) głównie z Górnego Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski