Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: nowa metoda rekonstrukcji piersi

Monika Fajge
archiwum
Klinika Chirurgii Onkologicznej szpitala przy ul. Staszica wychodzi naprzeciw kobietom, które z powodu nowotworu, straciły piersi. Od środy Lublin stanie się drugim - po Gdańsku - miastem w Polsce, gdzie lekarze będą przeprowadzali zabiegi rekonstrukcyjne z użyciem komórek macierzystych.

Onkolodzy z SPSK 1 ruszają z nową terapią

O co chodzi? - Będziemy przeszczepiać tkankę tłuszczową z obszarów, w których pacjentka ma jej trochę więcej, w miejsca gdzie jej brakuje, przy użyciu nowoczesnej, amerykańskiej technologii - wyjaśnia prof. Wojciech Polkowski, ordynator lubelskiej kliniki. Takie zabiegi są powszechnie stosowane w USA, Japonii czy we Włoszech.

Do tej pory chirurdzy stosowali dwie metody rekonstrukcji piersi - Wszczepiali kobietom wykonane ze sztucznego materiału protezy, które w 30 proc. przypadków trzeba było wymieniać już po upływie roku, albo wypełniali "ubytki" płatami skórno-mięśniowymi, np. z brzucha. Ta metoda wiązała się jednak z dużym ryzykiem, bo często dochodziło do powikłań - wyjaśnia prof. Polkowski. - Nowa metoda to milowy krok naprzód. Pobrany od kobiety tłuszcz, w specjalnym urządzeniu Celution 800/CRS, jest poddawany obróbce enzymatycznej i wzbogacany zawiesiną komórek macierzystych pacjentki. Potem go przeszczepiamy - dodaje lekarz. - To zasadniczo różni tą procedurę od dotychczasowych, mało skutecznych prób przeszczepiania tłuszczu.

Rozmowa z prof. Wojciechem Polkowskim o nowotworach i nowych sposobach leczenia

W kolejce na zabieg czeka już około 20 kobiet. Dziś lubelscy chirurdzy-onkolodzy będą się szkolić pod okiem specjalisty ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy zabieg przeprowadzą już jutro.

Sprzęt, którego będą używać lekarze kosztował 615 tys. złotych. - Onkologia to dziedzina medycyny, w którą trzeba stale inwestować, bo chorych walczących z nowotworami jest bardzo dużo - mówi prof. Andrzej Drop, prorektor UM ds. lecznictwa. - Dlatego staramy się "iść do przodu", mamy świetnych specjalistów i nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możemy pomagać naszym pacjentom - dodaje.

Z myślą o walczących z rakiem

W ubiegłym tygodniu chirurdzy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK nr 1 przeprowadzili pierwszy na Lubelszczyźnie zabieg dootrzewnowej terapii perfuzyjnej w hipertermii - to jedyna szansa na przeżycie dla osób walczących z przerzutami raka jelita grubego i raka żołądka. Metoda jest połączeniem operacji z chemioterapią. Na czym polega? Najpierw lekarze usuwają pacjentowi guzki z jamy brzusznej, potem ogniska przerzutowa "obmywają" podgrzanym do 42 stopni Celsjusza płynem

W październiku onkolodzy z kliniki prof. Polkowskiego jako pierwsi w naszym województwie zastosowali też urządzenie do tzw. biopsji gruboigłowej piersi wspomaganej próżnią pod kontrolą USG. Sprzęt wykrywa najmniejsze zmiany nowotworowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski