Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Nowe przemysłowe ulice pojawią się na Felinie

Artur Jurkowski
Trzy nowe ulice pojawią się Felinie
Trzy nowe ulice pojawią się Felinie Jacek Babicz
Trzy nowe ulice pojawią się na mapie Lublina. Chodzi o drogi, które powstają na Felinie w rejonie ul. Rataja, na terenie lubelskiej podstrefy ekonomicznej. Ratusz chce, aby patronami nowych połączeń były osoby związane z rozwojem przemysłu w mieście. Proponuje, aby drogi nosiły imiona: Braci Krausse, Erazma Plewińskiego, Wilhelma Hessa. Radni będą debatować nad uchwałą w tej sprawie w przyszły czwartek.

- Nawiązujemy do nazewnictwa przyjętego dla pozostałych ulic w tej części miasta. Chodzi o osoby związane z rozwojem lubelskiego przemysłu - wskazuje Joanna Gajak, z-ca dyrektora Wydziału Geodezji UM Lublin.

Bracia Krausse: Henryk iAdolf, wybudowali pod koniec XIX w. nowoczesny młyn parowo- turbinowy na Tatarach. Erazm Plewiński wspierał rozwój przemysłu m.in. w 1913 r. przekazał na rzecz Lubelskiego Towarzystwa Rolniczego ok. 184 hektarów gruntów na Felinie. Wilhelm Hess uruchomił w Lublinie fabrykę wag. Rondo, które powstało na przecięciu przyszłej ul. Braci Krausse i Plewińskiego ma nosić imię Przemysłowców Lubelskich. - To hołd dla wszystkich, którzy przyczynili się i dalej przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Lublina - dodaje Gajak.

Nowe ulice powstały w ramach prac przy uzbrajaniu terenów podstrefy ekonomicznej na Felinie. - Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę ul. Rataja odługości prawie dwóch kilometrów, co umożliwi swobodne poruszanie się po tej drodze pojazdów ciężarowych. Ponadto budowanych jest prawie cztery kilometry nowych połączeń - wskazuje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Wzdłuż nowych dróg są chodniki oraz oświetlenie. Wykonane zostały też m.in. sieć wodociągowa, sanitarna, gazowa. - Prace związane z branżą drogową są zaawansowane w 80 procentach. Roboty mają być sfinalizowane do końca października - dodaje Kieliszek.

Wykonanie infrastruktury drogowo-technicznej otworzy pod inwestycje gospodarcze ok. 40 hektarów terenów na Felinie.
Koszt robót to 37 mln zł. Budowa w części jest finansowana z funduszy Unii Europejskiej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski