Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Odławiają z Zalewu Zemborzyckiego inwazyjne gatunki żółwi. „Zaburzają równowagę w przyrodzie”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Na początku są malutkie, niekłopotliwe i ludzie chętnie je kupują – np. na prezent dla dziecka. Kiedy podrosną, nierzadko kończą w najbliższej rzece czy zalewie. Tak do środowiska trafiają inwazyjne gatunki żółwi, które zagrażają naszym rodzimym gatunkom. Odłowy tych zwierząt są właśnie prowadzone m.in. w Zalewie Zemborzyckim.

Skąd inwazyjne gatunki żółwi, niewystępujące naturalnie w polskim środowisku, wzięły się np. w Zalewie Zemborzyckim? - Wypuścili je nieodpowiedzialni właściciele - nie ma wątpliwości Bartłomiej Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates, która wspólnie z innymi organizacjami prowadzi odłowy.

Żółw czerwonolicy jako młody osobnik jest wielkości monety pięciozłotowej. Ale szybko rośnie. - Dorosły gad już nie jest ozdobą, a staje się kłopotliwy - potrzebuje akwaterrarium o pojemności co najmniej 400 litrów. Wtedy niestety wielu właścicieli wypuszcza je do najbliższego jeziora, rzeki czy zalewu. A one sobie doskonale radzą w naszym środowisku – tłumaczy Gorzkowski.

Wiele osób stawia pytanie – skoro tak im u nas dobrze, może niech zostaną? - Nie jest to dobry pomysł. Przez ich obecność obrywa środowisko naturalne. Wypierają rodzimego żółwia błotnego, stanowiąc dla niego konkurencję pokarmową, bo są większe i silniejsze. Zaburzają równowagę w przyrodzie m.in. zjadając znaczne ilości ikry i skrzeku. Przenoszą wirusy i bakterie, co stanowi zagrożenie m.in. dla ryb i płazów – wylicza Gorzkowski.

Żółwie w Zalewie Zemborzyckim i nie tylko

Odłowy inwazyjnych gatunków żółwi są prowadzone na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce od 10 lipca. W naszym regionie – na starorzeczu Wisły w Puławach i w Zalewie Zemborzyckim.

Lokalizacje zostały wybrane nieprzypadkowo – chodzi m.in. o liczebność żółwi w danym miejscu. Do odłowu wykorzystywane są specjalne pułapki, opracowane przez Fundację Epicrates podczas poprzedniego podobnego projektu w latach 2015-18. Wtedy w ciągu roku z samego tylko Zalewu Zemborzyckiego odłowiono 60 żółwi czerwono- i żółtolicych. Szacunki wskazują, że jest ich tam znacznie więcej.

Groźnego raka marmurkowego wypuścili nieodpowiedzialni wędka...

- Po wypuszczeniu do środowiska żółwiom, które były przecież oswojone z obecnością człowieka i ufne, wracają pierwotne instynkty. Stają płochliwe, ostrożne, bardzo trudno je dostrzec a tym bardziej złapać – tłumaczy Bartłomiej Gorzkowski.

Potrzebne azyle

Po odłowieniu żółwie trafiają do azyli, gdzie spędzą resztę życia pod opieką osób doświadczonych w hodowli żółwi. - W Lublinie mamy azyl w Egzotarium na ul. Metalurgicznej. Zwierzęta spoza Lublina są przewożone m.in. do stawu przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Powstaje też azyl pod Kielcami – mówi Gorzkowski.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt, gdzie mogłyby trafiać nie tylko gatunki inwazyjne, ale też np. zwierzęta z przemytu, przechwycone przez służby celne.

- My natomiast staramy się utworzyć duży azyl we wschodniej części kraju, typowo dla żółwi z Lubelszczyzny i województw sąsiednich. Przy nim chcielibyśmy utworzyć ośrodek rehabilitacji zwierząt dzikich, bo w naszym regionie takich miejsc jest zbyt mało, a te, które są, pękają w szwach – dodaje Gorzkowski.

Projekt realizują wspólnie Fundacja Epicrates, Towarzystwo Herpetologiczne Natrix, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, PTOP Salamandra i przedstawiciele projektu Łowca Obcych. Działania są prowadzone na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a koordynuje je Instytut Ochrony Przyrody PAN. Celem jest nie tylko odławianie żółwi, ale też test różnych metod odłowu oraz opracowanie instrukcji i narzędzi dla samorządów na temat tego jak radzić sobie z problemem gatunków inwazyjnych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski