Lech Cwalina razem z żoną Elżbietą prowadzili restaurację i Kawiarnię Artystyczną Hades. W 2006 roku, w 30 rocznicę funkcjonowania Hadesu, para dostała Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin za upowszechnianie kultury. Z lokalem Cwalinów łączy się też historia Lubelskiej Federacji Bardów. Dlatego Lech żegnany był jak ktoś, kto napisał ważny rozdział w historii naszego miasta. Z honorami. Przez tłum przyjaciół, znajomych, władze samorządowe.
Nabożeństwo żałobne odbyło się w samo południe w kaplicy cmentarnej. Liturgii przewodniczył ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL. We mszy uczestniczyło dwóch wybitnych homiliantów: ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz ojciec Tomasz Dostatni, który na tę smutną uroczystość przyjechał ze Szczecina. Pieśni towarzyszące uroczystości w kaplicy wykonali bardowie.
Nad grobem przemawiali przyjaciele Zmarłego: Andrzej Kurowski, b. wojewoda lubelski, Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN oraz Kazimierz Deryło, szef Alliance Francaise w Lublinie. Obecny był prezydent Lublina Krzysztof Żuk z żoną Katarzyną Mieczkowską, dyrektorką Muzeum na Zamku. Na ostatnie pożegnanie raz jeszcze zaśpiewała Lubelska Federacja Bardów. Pięknie i wzruszająco. Nie ma Lecha Cwaliny, nie ma też Hadesu. Żegnaj.
- Ci celebryci pochodzą z naszego regionu. Sprawdź jak spędzali święta!
- Świąteczne iluminacje z całego kraju. Jak Lublin prezentuje się na tle innych miast?
- Najpiękniejsze bożonarodzeniowe szopki prosto z Lublina. Zobacz zdjęcia
- Pasterka w archikatedrze lubelskiej. Zobacz zdjęcia!
- Wigilia dla osób bezdomnych i ubogich
- Za świnie do aresztu. Bo nie zapłacił mandatu
Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?