Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Pacjenci widmo blokują szpitalne kolejki

FAJ
archiwum
1026 dni na nowe kolano, 897 dni na biodro - tyle muszą czekać pacjenci szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie na zabiegi, które pozwolą im "normalnie" funkcjonować.

- Dwa lata temu przeszedłem rekonstrukcję więzadeł krzyżowych kolana. Na zabieg czekałem prawie dwa lata. Zapisałem się do trzech różnych placówek i sprawdzałem, gdzie będzie najkrótsza kolejka. Nie wolno? A co miałem robić? Patrzeć, jak kolan0 się rozpada ? - pyta pan Tadeusz, nasz Czytelnik z Wieniawy.

Takich zniecierpliwionych chorych jest więcej. I trudno się dziwić. 1026 dni na nowe kolano, 897 dni na biodro - tyle muszą czekać pacjenci szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie na zabiegi, które pozwolą im normalnie funkcjonować.

- Nasz szpital od lat z powodzeniem wykonuje takie operacje, stąd wielu pacjentów chce być leczonych właśnie u nas - tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK nr 4 i dodaje, że sztuczny tłok robią też sami chorzy.

- Zdarzało się, że dzwoniliśmy potwierdzić termin operacji i okazywało się, że chory zabieg ma już za sobą.

- W pierwszym kwartale bieżącego roku aż 31 osób wpisało się co najmniej na trzy różne listy oczekujących na zabiegi wysokospecjalistyczne, mimo że z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej jasno wynika, że chory może się zapisać tylko na jedną listę u jednego świadczeniodawcy - informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

O automatycznym skreśleniu z kolejki nie ma mowy. Fundusz prosi pacjenta, żeby się zdeklarował (pisemnie), w której placówce chce być operowany. Potem rozsyła informację do szpitali. - Nie dziwię się pacjentom. Każdy chory chce jak najszybciej dostać pomoc -przyznaje Andrzej Ciołko, rzecznik szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie (tu na nowe biodro trzeba czekać 722 dni). Jego zdaniem, kolejek by nie było, gdyby NFZ przyznawał szpitalom więcej pieniędzy. - Tylko za I kwartał 2011 roku fundusz zalega nam za nadwykonania 3 ,8 mln zł - kwituje.

Pacjenci-widmo ustawiają się w kolejkach na zabiegi

- Operację kolana mam już za sobą. Podobna czeka mojego kolegę. W jednym z lubelskich szpitali usłyszał, że będzie na nią czekał ponad 2,5 roku, może dłużej. Przecież do tego czasu noga może zupełnie odmówić mu posłuszeństwa - opowiada pan Tadeusz, nasz Czytelnik. - Sam mu poradziłem, żeby wpisał się na kilka list oczekujących. Ja tak zrobiłem. W Lublinie chorzy nie mają innego wyboru - uważa.

Pacjenci czekają nie tylko na endoprotezoplastykę stawu biodrowego czy kolanowego, ale również na operację zaćmy. W Klinice Okulistyki SPSK nr 1 w Lublinie w kolejce na operację (w marcu) czekało 2345 osób. Czas oczekiwania - 483 dni. - Kiedyś listy oczekujących na zabieg pacjentów były jeszcze dłuższe. Ostatnio odciążyły nas trochę niepubliczne przychodnie - usłyszeliśmy w sekretariacie kliniki przy ul. Chmielnej. Ale i w NZOZ-ach trzeba się uzbroić w cierpliwość. W Sanitasie na operację zaćmy trzeba czekać 340 dni.

Mniejszy tłok jest w placówkach w regionie. W szpitalu w Łęcznej na operację biodra czy kolana czeka się średnio 43 dni, w Chełmie na operację zaćmy - 73 dni.

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdza listy oczekujących na najbardziej oblegane zabiegi i wyłapuje tych, którzy robią sztuczny tłok. Ale nie może ich tak po prostu skreślić z listy. - Pacjent musi zdecydować, u jakiego świadczeniodawcy chce mieć wykonany zabieg. W tym celu wypełnia druk (oświadczenie woli) i przesyła go do naszego oddziału. Potem my kontaktujemy się z placówkami, w których był zapisany i prosimy o skreślenie go z listy oczekujących na dany zabieg - wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka NFZ w Lublinie.

W tych placówkach na zabieg poczekamy najdłużej

endoprotezoplastyka stawu biodrowego:
SPSK nr 4 w Lublinie: 897 dni, 558 osób na liście
SP ZOZ we Włodawie: 584 dni, 128 osób.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie: 722 dni, 533 osoby
Zamojski Szpital Niepubliczny: 343 dni, 65 osób

endoprotezoplastyka stawu kolanowego:
SPSK nr 4 w Lublinie: 1026 dni, 561 osób na liście
SP ZOZ we Włodawie: 635 dni, 87 osób
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie: 529 dni, 202 osoby
Zamojski Szpital Niepubliczny: 441 dni, 23 osoby

zabieg w zakresie soczewki (zaćma):
Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego, Nałęczów: 653 dni, 2050 osób
SP ZOZ w Puławach: 544 dni, 1219 osób
SPSK nr 1 w Lublinie: 483 dni, 2345 osób na liście
Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu: 372 dni, 1189 os.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski