Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin pamięta o Żołnierzach Wyklętych. Trwają obchody

Jakub Sarek
Jakub Sarek
archiwum
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach lubelskich obchodów przewidziano m.in. złożenie wieńców pod pomnikami Niezłomnych, uruchomienie poświęconej im wystawy oraz apele pamięci. Ulicami miasta przejdzie także marsz upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Lubelskie uroczystości rozpoczną się o godz. 9 od złożenia wieńców przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 zlokalizowanej na cmentarzu przy ul. Unickiej (wejście od ul. Walecznych). Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz reprezentanci Wojska Polskiego.

O godz. 10 na skwerze przed siedzibą lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej otworzona zostanie wystawa pt. "Bracia Niezłomni. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”.

O godz. 10:30 w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej sprawowana będzie msza w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych. Po zakończeniu nabożeństwa, na placu przy świątyni odbędzie się apel pamięci połączony ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod znajdującym się w tym miejscu pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 17:30 z pl. Litewskiego wyruszy XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w którego skład wchodzą organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z całej Lubelszczyzny. Przemarsz poprzedzi 10-minutowy pokaz laserowy.

Po jego zakończeniu, uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem i ul. Grodzką na pl. Zamkowy, gdzie nastąpi uroczysty apel pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Zaporczyków.

Dlaczego 1 marca?

To ważna rocznica - tego dnia w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski