Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Pierwsi pacjenci trafią do nowego gmachu SPSK1 w 2023 roku. Jak idą prace?

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Nowy obiekt powstaje za blisko 100 mln złotych. Efekty prac możemy oglądać przejeżdżając Al. Solidarności. Co teraz dzieje się na placu budowy?

Nowy gmach szpitala klinicznego nr 1 powstaje na skarpie pomiędzy ul. Staszica i Al. Solidarności. Budynek w formie kaskadowej będzie składać się z trzech odrębnych części, z których będzie w przyszłości możliwość wejścia do szpitala - tzn. od strony Staszica 16, od Al. Solidarności, gdzie zlokalizowany będzie m.in. SOR (wjazd dla karetek i drugie wejście) oraz z ul. Szewskiej.

Wiosną ukończona została w całości trzecia - modułowa bryła największego budynku SPSK 1. Obecnie szklone są otwory okienne w najniższym budynku od strony Al. Solidarności oraz w części od strony Staszica 16, przy dawnej bramie wjazdowej do szpitala, gdzie będzie znajdować się wejście główne.

- Wszystkie prace przebiegają bardzo sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Do połowy 2021 roku budynek zostanie doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Następnie trwać będą prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku, chodzi m.in. o wyposażenie, sprzęt medyczny, zieleń wokół szpitala. Prawdopodobnie na początku 2023 roku pierwsi pacjenci trafią do nowego gmachu SPSK1 - mówi Anna Guzowska, rzecznik szpitala klinicznego nr 1.

Biała sobota okulistyczna w SPSK nr 1 w Lublinie. Pacjenci s...

Nowy obiekt powstaje za prawie 97 mln złotych. Wykonawcą robót jest firma Budimex. Budynek będzie liczyć 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ma mieć osiem kondygnacji. Nad ostatnią powstanie lądowisko dla helikopterów. Obiekt będzie funkcjonalnie podzielony na dwie zasadnicze części: tzw. „taras dolny”, na którym zaplanowano blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, szpitalny oddział ratunkowy, intensywną terapię oraz tzw. „taras górny”, gdzie zaplanowano głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji oraz ulokowanie diagnostyki obrazowej, laboratoriów i banku krwi.

Przypomnijmy, że wielki projekt rozbudowy SPSK1 rozpoczął się w 2016 r. od budowy nowego obiektu u zbiegu ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej. We wrześniu 2019 r. nastąpiło otwarcie nowoczesnego i kompleksowego ośrodka chirurgii onkologicznej i radioterapii. Na tej samej działce przebudowano pałac Lubomirskich, w którym wcześniej mieściła się Klinika Dermatologii. Od września 2019 funkcjonują tu nowoczesne sale szkoleniowo - wykładowe uczelni wraz z pokojami noclegowymi dla pacjentów korzystających z radioterapii w budynku obok. Przebudowany został również budynek kuchni szpitalnej. Drugi z etapów inwestycji dotyczy nowego budynku przy ulicy Głuskiej, przeznaczonego dla mieszczących się tam dwóch Klinik Psychiatrii. Przebudowie poddano również dotychczasową siedzibę psychiatrii, a pomiędzy nowym i starym budynkiem powstał łącznik. Uroczyste otwarcie miało miejsce w grudniu 2019 roku.

Zobacz, jak idzie rozbudowa znanego szpitala w Lublinie. Pac...

W czasie prac budowlanych na skarpie między ul. Staszica i Al. Solidarności dokonano kilku odkryć. Najpierw archeolodzy prowadzący nadzór nad robotami ziemnymi dostrzegli odsłonięte przez koparkę fragmenty drewnianych belek. Ostatecznie okazało się, że ta drewniana konstrukcja z kołkami miała za zadanie przeciwdziałać obsuwaniu się skarpy oraz zatrzymać powstawanie dalszej erozji. Tydzień później na placu budowy znaleziono ludzki szkielet. Zasypisko, w którym został odkryty, pochodzi z przełomu XVI-XVII wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski