Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Pierwsi przegrani budżetu obywatelskiego. 43 projekty nie przebrnęły przez sito oceny formalnej. Które?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
43 projekty złożone przez lublinian do dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego nie przebrnęły przez ocenę formalną. Na liście są m.in. zmiana nawierzchni alejki w Ogrodzie Saskim, budowa miejsc parkingowych na Wieniawie czy posadzenie drzew przy ul. Cyruliczej. Pozytywnie zostało ocenionych 136 pomysłów mieszkańców.

179 projektów zgłosili łącznie lublinianie do dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego. Część z nich jeszcze przed głosowaniem straciła szansę na realizację. Miasto poinformowało w czwartek (30.06), które z pomysłów mieszkańców nie przebrnęły oceny formalnej. Na liście są 43 pozycje.

- Wszystkie projekty oceniono bardzo skrupulatnie. Wysoka jakość pracy nad realizacją budżetu obywatelskiego jest kluczem do wiarygodności tego procesu, a co za tym idzie, do zaangażowania mieszkańców w kolejne edycje – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Autorzy skreślonych projektów nie muszą jeszcze składać broni. - Zgodnie z regulaminem autorzy projektów mają siedem dni na złożenie odwołania (do 6 lipca włącznie), jeśli nie zgadzają się z oceną formalną projektu – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Pozytywną ocenę formalną otrzymało 136 projektów. Negatywnie komisja oceniła 40 a trzy zostały wycofane przez autorów. - W trakcie oceny formalnej brano pod uwagę m.in. czy zgłoszone pomysły należą do zadań własnych gminy albo powiatu i są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego, a także czy inwestycje zaplanowane są na terenach należących do miasta – wylicza Stryczewska.

Które projekty wypadły „za burtę”?

Na liście jest m.in. pomysł wymiany nawierzchni alei w Ogrodzie Saskim ze żwirowej na asfaltową (300 tys. zł). Ratusz argumentuje, że kilka lat temu park był poddany rewaloryzacji, wymieniono wówczas m.in. nawierzchnię alejki. Wydanie pieniędzy obecnie na wymianę nawierzchni byłoby – zdaniem urzędników – przejawem niegospodarności.

„Nie” komisja powiedziała też projektowi „Wieniawa – miejsca parkingowe” (300 tys. zł). Chodzi o budowę postojówek przy ul. Ćwiklińskiej, Godebskiego. Urzędnicy stwierdzili, że budowa wiązałby się z wycinką drzew czego ratusz nie chce.

Oceny formalnej nie przeszedł pomysł o nazwie „Zielone Stare Miasto – Cyrulicza z drzewami” (120 tys. z). Powód? Projektu nie da się zrealizować w ciągu roku, nie ma też miejsca na przeniesienie sieci podziemnych.

Głosowanie nad projektami odbędzie się między 23 września a 10 października. W puli do rozdania będzie ponad 14 mln zł.

Projekty są składane w dwóch kategoriach: dzielnicowe (do 350 tys. zł) i ogólnomiejskie (te dzielą się na inwestycyjne – do 1 mln zł oraz nieinwestycyjne – do 200 tys. zł).

Każda z 27 dzielnic miasta ma zagwarantowane do dyspozycji 350 tys. zł, pod warunkiem uzyskania przez projekt min. 100 głosów.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski