Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Pionierska operacja onkologiczna z zastosowaniem chirurgii robotowej. Pierwsza w Polsce, druga na świecie

OPRAC.: LY
Archiwum prof. W. Polkowskiego
Operacja polegała na połączeniu dwóch zaawansowanych metod w czasie jednego zabiegu. Chodzi o chemioterapię dootrzewnową w hipertermii (tzw. HIPEC) z chirurgią robotową. Jest to pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie – poinformował kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie prof. Wojciech Polkowski.

Profesor Polkowski przekazał informację o przeprowadzonej przez specjalistów z lubelskiej kliniki innowacyjnej operacji onkologicznej. Jej innowacyjność polegała na połączeniu dwóch zaawansowanych metod podczas jednej operacji.

- Chodzi o chemioterapię dootrzewnową w hipertermii (tzw. HIPEC) z chirurgią robotową. Jest to pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie. Do tej pory w literaturze fachowej opisano tylko jeden taki zabieg – w 2019 r. w Klinice Mayo w Rochester w USA – przekazał profesor.

Operację przeprowadzili dr hab. n. med. Karol Rawicz-Pruszyński w asyście dr. Michała Mireckiego.

Jak informuje szef kliniki chirurgii onkologicznej, wykorzystany do operacji robot chirurgiczny to "Versius". Skorzystano z niego w pierwszej fazie zabiegu - chirurgii cytoredukcyjnej, dzięki której usunięto nacieki nowotworowe w jamie otrzewnej.

Wskazał także, na czym polega przewaga chirurgii robotowej nad innymi.

- To jest inna epoka jakości obrazu 3D, nawet w zestawieniu z metodą laparoskopową. Można to porównać do pierwszego radzieckiego telewizora kolorowego ze współczesną telewizją w 4K. Najwyższa jakość i głębia obrazu oraz możliwość dużego powiększenia, pozwala chirurgom na bardzo precyzyjną ocenę i operowanie – wyjaśnił szef kliniki chirurgii onkologicznej.

Zaznaczył też, że instrumentów robotycznych, w przeciwieństwie do ludzi, nie ogranicza anatomia.

- Co też istotne, instrumenty medyczne podłączone są do ramion robota, którymi steruje chirurg przy konsoli. Dzięki temu, jest to bardzo ergonomiczne, ponieważ lekarz nie musi stać sześć godzin przy operacji – uzupełnił profesor.

Pierwszą zoperowaną w Polsce osobą przy użyciu tego innowacyjnego rozwiązania jest 69-letnia pacjentka z niezwykle rzadkim nowotworem otrzewnej.

Profesor poinformował, że 20 lat temu poza wycięciem wyrostka, medycyna niewiele mogłaby zrobić w takim przypadku.

- Jest to bardzo wolno postępująca choroba, ale nieleczona prowadzi do zgonu – dodał chirurg.

Teraz profesor chce się skupić na szkoleniu z zakresu wykorzystania chirurgii robotowej.

- Można powiedzieć, że w Lublinie jesteśmy w pierwszej klasie szkoły podstawowej pod tym względem, a chcemy dobrnąć do matury i zakończyć to świadectwem dojrzałości. W chirurgii określamy to krzywą uczenia się – wyjaśnił.

Już teraz lubelscy lekarze ze szpitala klinicznego nr 1 posiadają duże doświadczenie w wykorzystaniu metody HIPEC - Od 2010 r. przeprowadzili ok. 330 operacji w przy jej użyciu - najwięcej w całym kraju.

- Pierwsza nasza chora operowana z zastosowaniem metody HIPEC żyje do dzisiaj. Jest już w podeszłym wieku, ale nie ma oznak nawrotu choroby" – przekazał prof. Polkowski.

Leczone przy użyciu innowacyjnej metody mogą być dwie grupy pacjentów: chorujący na rzadki nowotwór jamy otrzewnej – śluzaka czy śródbłoniaka – i pacjenci, u których wystąpiły przerzuty do otrzewnej, np. u chorych na raka jajnika, jelita grubego czy żołądka.

Zabiegowi jednak mogą być poddani pacjenci we wczesnych fazach choroby nowotworowej.

- Zabiegowi poddawani są pacjenci we wczesnej fazie zaawansowania. Poza tym chory musi być w dobrym stanie ogólnym, żeby wytrzymać takie leczenie – uzupełnił.

Jaka jest przyszłość chirurgii robotowej? Profesor nie ma wątpliwości.

- Za 10 lat dzisiejsze pokolenie młodych chirurgów będzie operować niemal wszystkich pacjentów robotem. Może teraz jest to jeszcze trudno wyobrażalne, ale tak będzie – zaznaczył prof. Polkowski.

Zapowiedział, że w lubelskiej klinice raz w miesiącu przez tydzień specjaliści będą operować wykorzystując robota Versius, by nabrać umiejętności i doświadczenia.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski