Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Powalczą o kasę z budżetu obywatelskiego. Osiem projektów skutecznie odwołało się od decyzji urzędników

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Park nad Czechówką, oświetlenie przy szkołach przy ul. Śliwińskiego i Poturzyńskiej czy boisko i plac zabaw przy szkole przy ul. Elektrycznej. Osiem projektów skreślonych po ocenie formalnej przywrócono na listę tych, które będą walczyć o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Głosowanie rusza w środę (23 września) potrwa dwa i pól tygodnia.

155 projektów – spośród tylu lublinianie będą wybierać te, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 r. Osiem z nich to „projekty przywrócone”: miasto skreśliło je z listy, bo uznało, że nie spełniają kryteriów formalnych, ale następnie przywróciło, po odwołaniach złożonych przez autorów. W poniedziałek (20 września) podało, o które pomysły chodzi.

- Każde z 26 odwołań zostało wnikliwie przeanalizowane – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodaje: - Ocena tegorocznych wniosków pokazała, że ogromna większość z nich zasługuje na wsparcie. Dlatego w przyszłorocznym budżecie, po cięciach związanych z sytuacją pandemiczną, przywracamy pełną pulę środków przeznaczonych na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego w wysokości 15 mln zł.

Do ósmej edycji budżetu obywatelskiego lublinianie złożyli 214 projektów. Oceny formalnej nie przebrnęły 62. Autorzy 26 pomysłów złożyli odwołanie do decyzji miasta. Przy czym chodziło zarówno o te projekty, które otrzymały ocenę pozytywną, ale ich zakres został okrojony przez urzędników jak i te, którym ratusz powiedział „nie”.

Do gry o pieniądze wróciło osiem pomysłów. Na liście jest budowa parku nad Czechówką. W zamyśle autorów chodzi o stworzenie w rejonie ul. Północnej miejsca aktywnego wypoczynku m.in. tras biegowych, terenu do organizacji rodzinnych pikników.

„Przywrócono” projekt montażu dodatkowego oświetlenia przy szkołach podstawowych przy Śliwińskiego i Poturzyńskiej. Odtworzone może być – jeśli tak zechcą głosujący – oświetlenie w części wąwozu przy al. Kompozytorów Polskich oraz zespołu szkół przy ul. Radzyńskiej. Kolejny z pomysłów to budowa boiska i placu zabaw przy szkole przy ul. Elektrycznej.
Skutecznym okazało się też odwołanie dotyczące projektu powstania brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Choiny, na odcinku od Szwajcarskiej do Elsnera. Podobnie jest z pomysłem „Centralnego placu zabaw na Węglinie”.
Dwa kolejne projekty zostały przywrócone częściowo: budowa placu zabawa przy Szkole Podstawowej przy ul. Kunickiego oraz powstanie infrastruktury pieszo – rowerowej w dolinie Bystrzycy (od mostu na Zamojskiej do mostu na Mełgiewskiej).

Głosowanie nad projektami rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. Każda osoba mieszkająca w Lublinie - niezależnie od wieku - może oddać swój głos na dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie. Będzie można to zrobić na papierowej kartce lub za pośrednictwem internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski