Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin pożegnał Romana Litmana. Był honorowym przewodniczącym lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
screen/Wirtualny Sztetl / Portal Muzeum Polin
W czwartek Lublin pożegnał Romana Litmana, wieloletniego, honorowego przewodniczącego lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. - Był człowiekiem niezwykle skromnym, dobrym i życzliwym – tak wspominają go przyjaciele, współpracownicy, znajomi. Zmarł w wieku 88 lat.

Roman Litman przez wiele lat przewodniczył lubelskiej filii GWŻ w Warszawie, był działaczem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Lublinie, wiceprezesem Fundacji „Chrońmy cmentarze żydowskie w Lublinie”, budowniczym lubelskich mostów i nauczycielem jidysz.

- Dziś z ogromnym żalem pożegnaliśmy Pana Romana - nikt nie zastąpi Go na/przy naszym jidysz-tysz. - czytamy w mediach społecznościowych Pracowni Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie.

Roman Litman (Szloma Haim) urodził się w 1933 roku w Łęcznej pod Lublinem i tam wraz ze starszym bratem pobierał nauki w chederze. Po wybuchu II wojny światowej rodzina Litmanów szukała schronienia na wschodzie. Najpierw została przesiedlona do Tajgi, deportowana na Syberię, później trafiła do Kazachstanu. Dopiero po wojnie w 1945 r. powrócili do Polski i zamieszkali w Lublinie. 14 lat później Szlomo Litman zmienił oficjalnie swoje imię na Roman. Po przyjeździe do Polski uczył się w lubelskiej Szkole Żydowskiej, później ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Od 1957 roku przez kolejne 33 lata pracował w Wojewódzkim Biurze Projektów w Lublinie, dzięki niemu powstało wiele wiaduktów, kładek dla pieszych i większość mostów na Bystrzycy. Był jednym z głównych inicjatorów i organizatorów życia religijnego i kulturalnego społeczności żydowskiej w powojennym Lublinie.

4 lata temu prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył Romanowi Litmanowi Medal 700-lecia za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta i „jako symboliczne podziękowanie dla lubelskich Żydów za to, że tworzyli historię tego miasta”.

- Był zawsze życzliwy i łagodny. Był człowiekiem, do którego można było zwrócić się z prośbą o radę czy mediację. Odejście jemu podobnych to kolejna nieodwracalna zmiana w społeczności polskich Żydów – cytujemy za stroną jewish przywołany komentarz Piotra Kadlcika, byłego wieloletniego przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

- Był skarbnicą wiedzy o historii i o życiu społeczności żydowskiej z terenu Lublina i Lubelszczyzny, strażnikiem i opiekunem ich pamięci oraz spuścizny. Dobrym, miłym, skromnym, serdecznym i zawsze pomocnym Człowiekiem. Takim pozostanie w naszej pamięci. Niech dusza jego zostanie wpleciona w węzeł życia wiecznego – napisał w nekrologu Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

W czwartek w południe na cmentarzu na Majdanku odbył się pogrzeb Romana Litmana. Zgodnie z obrządkiem żydowskim, nad grobem zmarłego zostały odśpiewane kadisz i psalmy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski