Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lublin pożegnał Romualda Lipkę. „Co to za muzyczna Polska bez Ciebie?"

Rzesze lublinian i mieszkańców regionu uczestniczyły w ostatniej drodze Romualda Lipki, którego ciało spoczęło na cmentarzu przy ul. Lipowej. Muzyk i kompozytor zmarł po ciężkiej chorobie w ostatni czwartek.

- Do zobaczenia panie Romualdzie, nie zastąpi cię tu nikt – podkreślał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W środę w archikatedrze odbyła się liturgia pogrzebowa śp. Romulada Lipki, kompozytora, muzyka, współzałożyciela zespołu Budka Suflera.

Muzyk zmarł 6 lutego. Legendarny członek Budki Suflera przegrał walkę z chorobą nowotworową. Miał raka wątroby. O problemach zdrowotnych kompozytora i muzyka wiadomo było od dawna. We wrześniu 2019 roku Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski, członkowie Budki Suflera mówili w programie Kuby Wojewódzkiego: - Romuald Lipko ma kłopoty ze zdrowiem i walczy z rakiem wątroby. Romek jest w szpitalu na Banacha. Jedzie na przeszczep – poinformowali wówczas.

- W życiu pana Romualda dopełniła się miara cierpienia wpisana w każdy ludzki los. Przyznał, że gdy usłyszał diagnozę o śmiertelnej chorobie pomagała mu modlitwa – mówił arcybiskup Budzik. I dodawał: - Pan Romuald szukał Boga, bo szukał piękna, prawdy i dobra. Szukał i znalazł.

Liturgia pogrzebowa zgromadziła w archikatedrze rzesze lublinian i mieszkańców regionu. Na placu przed świątynią stanął telebim, na którym transmitowane były uroczystości.

W pogrzebie uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Muzyka pożegnali też artyści: członkowie Budki Suflera - Tomasz Zeliszewski, Mieczysław Jurecki, Krzysztof Cugowski a także Urszula, Izabela Trojanowska, Beata Kozidrak.

Świątynia zaczęła się zapełniać na prawie dwie godziny przez początkiem liturgii. Pogrzeb poprzedził kilkudziesięciominutowy koncert organowy.

Po nabożeństwie muzyka pożegnał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk: - Dzisiaj żegnamy Romualda Lipko, kompozytora muzyki, artystę, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka, o wielkim sercu, oddanego swojej pasji.

O Lipce mówił też Michał Komar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zacytował m.in. fragment wiersza Daniela Naborowskiego (1573-1640) „Marność sławy” - Zła śmierci, ciało tylko przywłaszczyła sobie, Lecz sława jego w ciemnym nie została grobie – mówił Komara. I dodał: - Odszedł znakomity kompozytor i multinstrumentalista.

Na koniec uroczystości w archikatedrze zabrzmiał "Czas ołowiu", wielki przebój Budki Suflera z początku lat 80., skomponowany przez Romualda Lipkę ze słowami Marka Dutkiewicza. Wykonał go na żywo Felicjan Andrzejczak.

Po nabożeństwie w archikatedrze trumnę z ciałem Lipki przewieziono na cmentarz przy ul. Lipowej. Odczytano tam m.in. list Piotra Glińskiego, wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. „Żegnamy dzisiaj z ogromnym smutkiem artystę, który tworzył i żył z prawdziwą pasją" – napisał wicepremier.

Przemawiał też wojewoda lubelski Lech Sprawka. Przypominał, jak w latach '70 słuchał Budki Suflera, m.in. utworu „Cień wielkiej góry": - To był dla nas manifest, życiowe przesłanie – podkreślał wojewoda. I dodał: - Co to za muzyczna Polska bez Ciebie? Co to za Lublin i Lubelszczyzna bez ciebie?

W imieniu rodziny i zespołu Budka Suflera uczestnikom pogrzebu podziękował Tomasz Zeliszewski. Swoją wypowiedź zakończył słowami: - Przyjacielu żegnaj. Spoczywaj w pokoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski