Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin przyciąga reżyserów z całej Europy. Teraz może zagrać w serialu "Wojna i pokój" (WIDEO)

Ilona Leć
We wrześniu 2013 r. na placu Rybnym, przy specjalnie wybudowanym arsenale, powstawały widowiskowe zdjęcia do "Kamieni na szaniec". Efekty pracy filmowców zobaczymy już 7 marca
We wrześniu 2013 r. na placu Rybnym, przy specjalnie wybudowanym arsenale, powstawały widowiskowe zdjęcia do "Kamieni na szaniec". Efekty pracy filmowców zobaczymy już 7 marca Małgorzata Genca
Nasze miasto przypadło do gustu reżyserom z całej Europy. Właśnie w Lublinie chcą kręcić filmy fabularne oraz seriale historyczne. To dla nas duża i darmowa promocja.

Lublin ma szczęście do historycznych ekranizacji. Na nasze miasto zwróciła uwagę brytyjska telewizja BBC. W marcu jej ekipa zawita do Lublina na dokumentację zdjęciową. Stacja przygotowuje obecnie ekranizację powieści "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja. To ma być sześcioodcinkowy serial. Jeżeli Lublin spodoba się filmowcom, o naszym mieście usłyszą mieszkańcy Wysp Brytyjskich.

A 7 marca do kin wchodzi ekranizacja książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego. Najważniejszą scenę filmu, czyli akcję pod Arsenałem, nakręcono w Lublinie. W warszawskie ulice wcieliły się m.in. ul. Kowalska i Furmańska.

W sieci możemy zobaczyć już zwiastun kinowej produkcji, a w nim zdjęcia z Lublina. Jedną z piosenek do filmu pt. "4.30" skomponował zwycięzca "X Factor" Dawid Podsiadło. Inspiracją dla wokalisty była historia Rudego z książki Kamińskiego, który został aresztowany przez gestapowców właśnie o 4.30 nad ranem. Na dużym ekranie zobaczymy plejadę gwiazd, m.in.: Danutę Stenkę, Krzysztofa Globisza i Artura Żmijewskiego.

To nie koniec filmowej przygody Lublina w tym roku. Pod koniec stycznia na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku kręcono sceny do brytyjskiego serialu "Detektyw Foyle". Jego fabuła osadzona jest w czasie II wojny światowej. Tytułowy bohater, detektyw Christopher Foyle, jest policjantem pracującym w angielskim miasteczku Hastings. Prowadzi śledztwa w sprawach kryminalnych, które często związane są z zawieruchą wojenną.

Już za dwa tygodnie startują zdjęcia do "Carte Blanche", obrazu inspirowanego historią Macieja Białka, niewidomego nauczyciela historii z Lublina.

- Filmowców będzie można spotkać od 21 lutego przy ul. Chopina i Okopowej, a także Filaretów i Poniatowskiego. Ekipa wróci do Lublina również po Wielkanocy - ujawnia Krzysztof Komorski, z-ca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UML. Na planie może się również pojawić Andrzej Chyra, odtwórca głównej roli.

Lublin często jest obsadzany w roli innych miast. Do tej pory zagrał m.in. przedwojenne Wilno w "Kronice wypadków miłosnych", Paryż w filmie "Chopin - pragnienie miłości" oraz miasto na Kresach Wschodnich z czasów II wojny światowej w obrazie "Wiosna 1941".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski