Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin przygotowuje się na walkę ze smogiem i stawia na kampanię edukacyjną

Katarzyna Piekarczyk
Katarzyna Piekarczyk
Łukasz Kaczanowski
Dopłaty do wymiany kotłów, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ekopatrole straży miejskiej, bilbordy, ulotki i lekcje w szkole. Tak miasto przygotowuje się na walkę o czyste powietrze w Lublinie.

- Rozpoczyna się trudny okres jesienny. Miasto realizuje wszystkie działania związane z ochroną przed smogiem. Chcemy rozpocząć potężną kampanię edukacyjną, nie tylko w szkołach. Wszyscy powinniśmy poczuwać się za ochronę atmosfery przez ograniczenie spalania brudnych paliw i mokrego drewna w kominkach, ponieważ to w dużej mierze jest źródłem zanieczyszczeń – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wydział Ochrony Środowiska od 2013 roku udziela dofinansowania do wymiany pieców.

- Przez te lata wydaliśmy 3 mln zł na wymianę pieców, co pozwoliło na likwidację przeszło 500 pieców i kotłów. Nabór ciągle realizujemy. Każdy mieszkaniec, który złoży wniosek otrzyma dofinansowanie. W tym roku w budżecie mamy mln na to działanie. Wnioski mogą też składać najemcy Zarządu Nieruchomości Komunalnych – mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Korzystając z programu można liczyć na oddanie maksymalnie połowy poniesionych kosztów jakie wniesiemy w zmianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny np. podłączymy się do miejskiej sieci ciepłowniczej, zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe, elektryczne, lub olejowe, pompę ciepła lub system hybrydowy.

Spółka LPEC obecnie realizuje trzy projekty o łącznej wartości 151 mln zł, których celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Korzystanie z ciepła systemowego powoduje ograniczenie zanieczyszczeń o ponad 70 razy w porównaniu do emisji pochodzących z przydomowych kotłowni spalanych węglem.

Obecnie trwa szacowanie kosztów związanych z przyłączeniem do sieci domów na Sławinie i Węglinie Południowym.

- Chcemy dotrzeć do każdego domu i wtedy zidentyfikujemy jakie jest zapotrzebowanie. W tamtym roku do naszej sieci przyłączyliśmy 56 budynków wielorodzinnych. Na osiedlu Botanik budujemy w tej chwili sieć, a ciepło będzie w przyszłym roku. Badania będziemy prowadzić na Sławinku i na Węglinie Południowym, chcemy ustalić ile osób chce się przyłączyć do naszej sieci w tych dzielnicach – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC.

W lutym Straż Miejska w Lublinie badała poziom pyłów zawieszonych we wszystkich dzielnicach.

- Pomiaru dokonaliśmy na wysokości 2,5 metra. Opracowaliśmy mapę poziomu zanieczyszczeń powietrza w mieście. Okazuje się, że najgorsze powietrze było m. in. na Sławinie i na Dziesiątej - mówi Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej Miasta Lublin.

W ciągu ostatnich 5 lat Straż Miejska przeprowadziła 3121 interwencji dotyczących spalania w piecach, w tym 574 od początku tego roku.

Kampanię zainauguruje wystawa na temat wpływu samych mieszkańców na ograniczenie niskiej emisji, w przestrzeni miasta pojawią się informacje na billboardach, w autobusach oraz przystankach autobusowych.

Wszystkie lubelskie placówki oświatowe otrzymają również przygotowane scenariusze lekcji i materiały edukacyjne do wykorzystania w ramach prowadzonych zajęć.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski