Zdaniem prof. Mariana Żukowskiego, kierownika Katedry Bankowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest się z czego cieszyć. - Dzięki temu na terenie gminy Lublin powstaje wiele inwestycji, które są potrzebne dla lepszego funkcjonowania miasta. Taka sytuacja przekłada się bezpośrednio na poziom i jakość życia mieszkańców - przekonuje ekonomista.
Pod względem dochodów budżetu na mieszkańca, Lublin zajmował 14. pozycję wśród polskich miast w 2014 r. Według dr Magdaleny Miszczuk z Katedry Finansów i Rachunkowości Politechniki Lubelskiej, wpływ na tak szybki wzrost dochodów miały niewątpliwie środki unijne. - Lublin pozyskiwał w ostatnich latach naprawdę dużo środków, zarówno z Unii, jak też dotacji z budżetu państwa. Na wzrost mogła mieć również wpływ liczba ludności, która stopniowo się zmniejsza w naszym mieście (w ciągu ostatnich pięciu lat ze stałego zameldowania zrezygnowało ok. 6,8 tys. osób - przyp. red.). Ludzie wyprowadzają się poza centrum, do pobliskich wsi i miejscowości - tłumaczy dr Miszczuk.
Jednocześnie rosną wpływy z podatków. - Oznacza to, że mieszkańcy Lublina więcej zarabiają w ostatnich latach, więcej też płacą podatków, z których część powraca do gminy - wyjaśnia prof. Żukowski.
Z dobrej pozycji miasta zadowolone są władze. - Podejmujemy działania, które mają sprawić, że Lublin zacznie się zmieniać. Otworzyliśmy się na nowe inwestycje. W podstrefie ekonomicznej w ubiegłym roku zaczęło działać siedem nowych firm. Dodatkowo rozwijamy dostępność komunikacyjną miasta, przeprowadzamy inwestycje drogowe, budujemy nowe obiekty sportowe. Staramy się stworzyć dobre warunki do rozwoju i życia mieszkańców. Chcemy, żeby jak najwięcej osób pozostawało w Lublinie, bo to naprawdę jest przyjazne miejsce do życia - wylicza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.
Dobre tendencje mogą się utrzymać przez najbliższe trzy, cztery lata.
- Do 2020 roku będą płynęły pieniądze z UE. Trzeba teraz je jednak racjonalniej zagospodarować. Spowodować, żeby zrealizowane już inwestycje w budynki, komunikację i drogi, sprzęt zostały właściwie wykorzystane - zaleca ekonomista z KUL.
Jednocześnie podkreśla, że musimy zmienić nasze podejście do wydawania dotacji: - Teraz należy wspierać innowacyjne myślenie, wykorzystać umysły i energię.
Kobiety poszukiwane przez lubelską policję. Kto je rozpoznaje? (ZDJĘCIA)
Selekcja w lubelskich klubach. Gdzie jest najostrzejsza? Studentka przeprowadziła ankietę
Szkoła nie chce Erosa w bliskim sąsiedztwie. Reklama sex shopu wywołała oburzenie
Awantura po manifestacji KOD w Lublinie: Penis, krzyż celtycki i „kotwica”
Bal Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Niepowtarzalna zabawa w szkolnych murach (ZDJĘCIA)
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?