Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: rusza remont kościoła powizytkowskiego (ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Ks. Dariusz Bondyra z planem świątyni
Ks. Dariusz Bondyra z planem świątyni Jacek Babicz
Rozpoczyna się długo oczekiwany remont kościoła powizytkowskiego. Świątynia otworzy się na zwiedzających. Atrakcją mają być XV-wieczne freski oraz odkryte niedawno krypty. W związku z pracami zmieni się porządek mszy św. Remont, który będzie kosztował prawie 16 milionów zł, potrwa do końca 2012 r.

Prace mają rozpocząć się w poniedziałek, 31 stycznia. Odnowiona ma być cała świątynia, od fundamentów aż po dach. - Kościół zostanie osuszony i odgrzybiony. Zmieni się jego elewacja oraz plac przed budynkiem - tłumaczy ksiądz Dariusz Bondyra, rektor kościoła.

Świątynia ma być zabezpieczona przed wilgocią za pomocą specjalnej izolacji. W trakcie remontu do wymiany pójdą okna i drzwi oraz przestarzała instalacja elektryczna. Największe zmiany czekają jednak wnętrze kościoła. - Skuty zostanie tynk, który pokrywa ściany. Prezbiterium nie będzie już białe, ale szarawe, bo taki kolor miało pierwotnie - tłumaczy duchowny. Remont czeka też Kaplicę Judy Tadeusza. - Dostanie nową funkcję. Będzie Kaplicą Grunwaldzką, bo tam znajduje się popiersie króla Władysława Jagiełły. Kaplica będzie miała przeszkloną podłogę, dzięki temu zwiedzający będą mogli oglądać krypty, które odkryliśmy w świątyni - wyjaśnia ks. Bondyra.

*Powizytkowski będzie prawdziwym muzeum
*Tajemnice kościoła powizytkowskiego

Podziemia świątyni będzie można też zwiedzać. Naukowcy odkryli w nich ludzkie szczątki. Na razie nie wiadomo jednak do kogo należą.

Remont czeka też wieżę kościoła. Ją także będzie można zwiedzać. - W tym celu odnowimy klatkę schodową, która jest dziś w opłakanym stanie - przyznaje ks. Bondyra. Największą atrakcją w tym miejscu mają być freski pochodzące z XV w. i panorama Lublina, którą będzie można stamtąd oglądać. Na trzech poziomach klatki schodowej mają być organizowane wystawy.

Jest też dobra wiadomość dla osób, które noszą aparaty słuchowe. W kościele działać będzie specjalny system, który ułatwi im słyszenie słów kapłana. Dodatkowo osoby niepełnosprawne, które nie będą mogły wejść na wieżę, obejrzą mieszczące się tam freski na monitorze zamontowanym przy wejściu do niej.

Całkowity koszt remontu to prawie 16 milionów złotych. Z tego prawie 12 mln da Unia Europejska w ramach projektu "Renowacja pobrygidkowskiego zespołu klasztornego w Śródmieściu miasta Lublina".

W związku z rozpoczęciem prac od 1 lutego w dni powszednie msze będą odprawiane o godz. 7.00, 7.30, 11.00 i 18.00. Od poniedziałku do soboty z wyjątkiem czwartku nie będzie nabożeństwa o godz. 8.00.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zwany też powizytkowskim lub pobrygidkowskim został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Świątynia to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski